Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Téměř zázračné uzdravení Lva Nikolajeviče Tolstého - čemu za to vděčí?

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Na začátku minulého století celý kulturní svět s obavami sledoval zdravotní stav jedné skutečně mimořádné ruské osobnosti. Článek z roku 1903 ale přinesl velmi optimistickou a nadějnou zprávu - Lev Nikolajevič Tolstoj se uzdravil!


Prorok jasnopoljanský po své nemoci.

Potomek starého slavného rodu šlechtického, který však pojetím a žitím celého života dobrovolně se postavil na úroveň posledního »mužíka« svého, a nejslavnější myslitel a spisovatel světový, jehož duchovní vliv, vyzařující teplo a světlo nejryzejšího křesťanství vykonává své obrozující poslání daleko po celém světě za meze působnosti všech církví současných, vstupuje do svého sedmdesátého pátého roku života postižen byl těžkou chorobou; miliony jeho ctitelů ze všech zemí a národů chvěly se o život velikého starce, sledujíce úzkostlivě zprávy o jeho stavu a připravujíce se na odchod Tolstého se světa.

Ale silná konstrukce tělesná, střídmost v každém ohledu, již po léta pěstoval a — last not least — právě snad jeho tělesné otužování, »mužická prostota« v odříkání se všeho pohodlí a stravy masité i nápojů alkoholických, ovšem vedle nejúčinnější péče lékařské dokázaly toho, že starý Lev ku podivu všem z nemoci ozdravěl a tak daleko se zotavil, že může k radosti a užitku všeho lidstva věnovati se poznovu svému apoštolskému povolání.

Národ náš, jenž celý svůj osud a cíl viděl vždy v horlivém provozování a šíření čistého křesťanství, zplodil Štítného, Milice, Husa, bratra Lukáše, Blahoslava i Komenského a právě tyto své ryzí a lidumilné snahy zaplatil téměř životem, vidí ve Lvu Tolstém stělesnění svých idealních snah, zosobnění věkovitého, svět obrozujícího poslání Slovanstva a vstoupiv dávno už v řadu ctitelů a stoupenců muže, jenž právem nazýván »třináctým apoštolem«, přeje si, aby Lev Tolstoj dlouho zde stál jako živoucí vzor pravého účelu a blaženosti života lidského.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Téměř zázračné uzdravení Lva Nikolajeviče Tolstého - čemu za to vděčí?'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: