Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Téměř zázračné uzdravení Lva Nikolajeviče Tolstého - čemu za to vděčí?

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Na začátku minulého století celý kulturní svět s obavami sledoval zdravotní stav jedné skutečně mimořádné ruské osobnosti. Článek z roku 1903 ale přinesl velmi optimistickou a nadějnou zprávu - Lev Nikolajevič Tolstoj se uzdravil!


Prorok jasnopoljanský po své nemoci.

Potomek starého slavného rodu šlechtického, který však pojetím a žitím celého života dobrovolně se postavil na úroveň posledního »mužíka« svého, a nejslavnější myslitel a spisovatel světový, jehož duchovní vliv, vyzařující teplo a světlo nejryzejšího křesťanství vykonává své obrozující poslání daleko po celém světě za meze působnosti všech církví současných, vstupuje do svého sedmdesátého pátého roku života postižen byl těžkou chorobou; miliony jeho ctitelů ze všech zemí a národů chvěly se o život velikého starce, sledujíce úzkostlivě zprávy o jeho stavu a připravujíce se na odchod Tolstého se světa.

Ale silná konstrukce tělesná, střídmost v každém ohledu, již po léta pěstoval a — last not least — právě snad jeho tělesné otužování, »mužická prostota« v odříkání se všeho pohodlí a stravy masité i nápojů alkoholických, ovšem vedle nejúčinnější péče lékařské dokázaly toho, že starý Lev ku podivu všem z nemoci ozdravěl a tak daleko se zotavil, že může k radosti a užitku všeho lidstva věnovati se poznovu svému apoštolskému povolání.

Národ náš, jenž celý svůj osud a cíl viděl vždy v horlivém provozování a šíření čistého křesťanství, zplodil Štítného, Milice, Husa, bratra Lukáše, Blahoslava i Komenského a právě tyto své ryzí a lidumilné snahy zaplatil téměř životem, vidí ve Lvu Tolstém stělesnění svých idealních snah, zosobnění věkovitého, svět obrozujícího poslání Slovanstva a vstoupiv dávno už v řadu ctitelů a stoupenců muže, jenž právem nazýván »třináctým apoštolem«, přeje si, aby Lev Tolstoj dlouho zde stál jako živoucí vzor pravého účelu a blaženosti života lidského.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Téměř zázračné uzdravení Lva Nikolajeviče Tolstého - čemu za to vděčí?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: