Jaké barvy na zeď jsou nejzdravější a co v bytě naopak může způsobit vážnou nemoc?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1906, autor Dr. Vl. J.
Zdravé prostředí v domácnosti zajímalo již naše předky. Článek z roku 1906 vám popíše zajímavý vědecký výzkum, zkoumající jaké interiérové barvy na stěnu jsou nejvhodnější a čemu je naopak z hlediska zdraví nejlepší se zcela vyhnout.
Následující text pochází z roku 1906

Nástěnné malby ničí choroboplodné zárodky.

Anglický Touring-Club zahájil akci proti zastaralé úpravě hotelových pokojů, přeplněných záclonami, přehozy a pod., vylepených tapetami špinavými namnoze mnohaletým prachem. Stalo se tak ve prospěch světnic zařízených hygienicky, jednoduše a pohodlně.

Mezi jinými nešvary energicky vymítěnými jsou na prvém místě starožitné tapety, ustupující omítce vápenné ozdobené malbami. Jak četné pokusy prováděné v Německu, Italii a Francii jasně dotvrdily, vykazují právě tyto barevné nátěry zdí vlastnosti zabraňující bujení choroboplodných zárodků.

Methoda pokusů jest celkem velmi prostá. Na destičky ze dřeva, skla nebo cementu rozetře se vrstva barvy, po řádném proschnutí potře se kulturou zárodků a uschová při teplotě odpovídající teplotě místnosti. Po určité době odškrábne se částečka barviva, přenese do výživné půdy (bouillonu nebo sterilisované želatiny) a zkoumá, zda se zárodky ujmou, jsou-li ještě schopny žiti a množiti se.

Takovým způsobem byly prováděny pokusy s nejrozšířenějšími a nejobávanějšími choroboplodnými zárodky a zjištěno následující. Nejlepších výsledků bylo dosaženo emailem porculánovým: po 4 dnech úplně zašel zárodek cholery a záškrtu, po 8 dnech zárodky hnisání a tyfu; nejvzdorovitější známý zárodek, totiž bakterie uhláku, vymizel as za 30 dní. Nátěry barvami olejovými, bělobou a bělí zinkovou, působí rovněž jistě, avšak ne tak rychle.

Jiná řada pokusů zabývala se otázkou, které barvy obzvláště vynikají ničivým účinkem vzhledem ku zárodkům bacila hnisu, a shledáno, že nejlepšími výsledky se mohou vykázati: běl známky Roustand, modř ultramarínová, běloba; méně schopnými se osvědčily zeleň a červeň známky Ripolin, běl zinková.

Zajímavá jest okolnost, že tato řada jest různě sestavena pro různé zárodky. Tyto ničivé mohutnosti barev jsou podmíněny asi spolupůsobením různých činitelů, jednak chemických, jednak i fysických (porosita, schopnost vázati teplo a světelné paprsky a pod.). Nejodporučitelnější jsou nátěry emailové a lakové.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1906, autor Dr. Vl. J.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. října 2018


Diskuze k článku „Jaké barvy na zeď jsou nejzdravější a co v bytě naopak může způsobit vážnou nemoc?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.