Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vypadla prababička dnešních ještěrek a co už tehdy dokázala uzvednout?
původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1913, autor V. Štk.

Elektrické vysokozdvižné vozíky, často zvané ještěrky, patří neodmyslitelně k výbavě každého skladu. Kde se ale začaly používat a co tehdy dokázaly? S tím vás seznámí článek z roku 1913.


Nádražní jeřábový vozík.

V jednom nádraží v New Yorku jsou v používání elektrické vozíky s jeřábem.

Dva elektromotory, z nichž jeden je k pohonu vozu, druhý k pohonu jeřábu, hnány jsou akkumulátorovou batterií na voze umístěnou.

Jeřáb o zdvihu 3 až 3,7 m unese až 250 kg. Při zkouškách naloženo 60000 balíků bavlny po 225 kg za 10 hodin, při čemž jeřábový vozík konal cestu 900 m, trvající asi 12 minut. Cena 1 tun-km činí asi 60 hal. Jiný vozík s jeřábem, opatřený dvěma vozíky vlečnými, naložil 45000 kg konserv za 17 hodin.

Ježto se tyto vozíky pro malou vzdálenost náprav lehce otáčejí i na malém prostoru, lze jich používati i na dvorech dílen a továren.původ historického článku:
Vynálezy a pokroky 1913, autor V. Štk.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. září 2018Debata k článku 'Jak vypadla prababička dnešních ještěrek a co už tehdy dokázala uzvednout?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.