Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vypadla prababička dnešních ještěrek a co už tehdy dokázala uzvednout?

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1913, autor V. Štk.
Elektrické vysokozdvižné vozíky, často zvané ještěrky, patří neodmyslitelně k výbavě každého skladu. Kde se ale začaly používat a co tehdy dokázaly? S tím vás seznámí článek z roku 1913.


Nádražní jeřábový vozík.

V jednom nádraží v New Yorku jsou v používání elektrické vozíky s jeřábem.

Dva elektromotory, z nichž jeden je k pohonu vozu, druhý k pohonu jeřábu, hnány jsou akkumulátorovou batterií na voze umístěnou.

Jeřáb o zdvihu 3 až 3,7 m unese až 250 kg. Při zkouškách naloženo 60000 balíků bavlny po 225 kg za 10 hodin, při čemž jeřábový vozík konal cestu 900 m, trvající asi 12 minut. Cena 1 tun-km činí asi 60 hal. Jiný vozík s jeřábem, opatřený dvěma vozíky vlečnými, naložil 45000 kg konserv za 17 hodin.

Ježto se tyto vozíky pro malou vzdálenost náprav lehce otáčejí i na malém prostoru, lze jich používati i na dvorech dílen a továren.zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1913, autor V. Štk.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Jak vypadla prababička dnešních ještěrek a co už tehdy dokázala uzvednout?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: