Co se kouřilo jako náhražka tabáku? Konopí, natě rajčat nebo třeba listy rebarbory

původně vyšlo: Epocha 1904, autor —l.
Kouření tabáku je rozšířené po celém světě, ale někde se kromě něj kouří i jiné věci. Zajímavý historický pohled nejenom na kouření konopí vám přináší článek z roku 1904.


Náhražky tabáku.

Málo kdo by se asi odhodlal při odpolední kávě vykouřit dýmku drtin, jež byly máčeny v odvaru z pepřových zrnek.

Ač se zdá být takováto směs jakožto náhrada za tabák nemožná, přec ji kouří Indiani na pobřeží Alašky se zřejmým zalíbením. Ovšem že se jim často rozbolaví rty a také ostrý kouř jim kazí u veliké míře zrak.

Kuřáci bramborové natě a natě rajského jablka jsou u nás docela obyčejným zjevem. Jakkoli obě tyto rostliny obsahují narkotickou látku, je nicméně mírný jich požitek skoro neškodný.

Po nemírném požívání dostaví se však i tu těžké opojení, ze kterého se kuřák probouzí prudkou bolestí hlavy a s pocitem největší vysílenosti; nezřídka jsou duševní poruchy a sebevraždy následky nemírného požívání těchto listů.

Velmi často kouří naši venkované listy rebarbory, řepy a šalvěje; tyto druhy kuřiva možno ještě považovat za nejnevinnější ze všech.

Na ostrově Jamaice kouří všechny společenské třídy bez rozdílu »ganjah«, druh to západoindického konopí, leč s velmi neblahými následky. Tuto bylinu prý užili náčelníci posledního velkého tamního povstání, aby učinili Sepoye tak zuřivými, jak se tito v celém boji jevili.

Kouření této byliny má podivné následky; jeho požitím ztrácí člověk jasnou představu o čase, místě a zvucích. Minuta prý mu připadá dlouhá jako měsíc, malíček na ruce nesmírně dlouhý, hlas dítěte jako třesk výstřelů ručnice. Neustálé požívání její působí prý záchvaty podobné ztrnutí a mnohdy úplnou blbost.

Jakožto nejúčinnější prostředek proti katarrhům kouří venkované v odlehlých krajích Anglie tabák z devětsilu, známé to u nás jarní rostliny. Je to drť z usušených listů této byliny, jež roste na vápenaté půdě. Kouř z tohoto »tabáku« nemá žádné špatné následky; kazí jen zrak, avšak osvědčuje se zato prý velmi znamenitě jako lidové léčivo proti těžkosti při dýchání.

Ve Švédsku se ve značné míře kouří t. zv. »horský tabák« z listů různých domácích rostlin, jež se taktéž rozmělní na prášek; kuřák tohoto tabáku však časem tělesně i duševně slábne.

Mimo tyto náhražky pravého tabáku — nemluvě ani o opiu — užívá člověk v různých končinách světa ještě všelikých jiných součástí rostlinných pro ukojení svého kuřáckého labužnictví — ovšem vždy s méně neb více špatnými následky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor —l.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2018


Diskuze k článku „Co se kouřilo jako náhražka tabáku? Konopí, natě rajčat nebo třeba listy rebarbory“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.