Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kočár, ve kterém se ženil Napoleon Bonaparte

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
V čem se vezl na svatbu francouzský císař Napoleon I. a jak se podle vlastních slov při samotné svatbě cítil? To vám přiblíží historický článek z roku 1896.


Napoleonův kočár, ve Versaillích.

Mezi památkami královské a císařské doby ve Versaillích nachází se také. tento nádherný kočár: celá jeho dřevěná kostra poseta jest zlatými ozdobami a také vnitřek jest nejvýš elegantní.

Císař Napoleon I. jel s císařovnou Marií Louisou k oddavkám v tomto kočáru do kathedrály Notre Dame. Celá Paříž byla radostně rozechvěna a tehdáž budoucnost Napoleonova zdála se býti velkolepější nežli kteréhokoliv jiného smrtelníka.

A přece vezla ho tato zlatá kola — jak pyšný Korsikán sám později se vyjádřil — k »propasti kvítím pokryté«. Ano, takovou byla tato nešťastná svatba, která následovala po jeho rozvodu s Josefinou.

Tato, o něco starší nežli Napoleon sám, byla mu stále přítelem a důvěrnicí. Již od počátku přispěla tato moudrá paní velice k jeho úspěchům a pro svůj důvtip byla velmi dobrým rádcem.

Co byla naproti ní Marie Louisa? — Jednoduchá, nezkušená dívka, před kterou císař musil se míti stále na pozoru, aby jeho plány nebyly sděleny rakouskému dvoru. Slabou, nestálou povahu této druhé manželky Napoleonovy bylo možno jasně vyčisti z její tváře, kdežto první manželka jevila se jako rekyně.

Ve prospěch Francie zřekla se netoliko prvního trůnu Evropy, ale také prvního vládce světa, muže, kterého milovala. »Přinese mu to neštěstí,« říkali mužové z lidu, když rozhlásil se jeho rozvod s Josefinou, a — měli pravdu.zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Kočár, ve kterém se ženil Napoleon Bonaparte


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: