Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak byl vyzbrojen a co na moři dokázal náš největší válečný křižník?

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Dnes to může působit zvláštně, ale součástí naší armády bylo i válečné námořnictvo. Článek z roku 1904 vám představí naši tehdejší největší válečnou loď.


Nový rakousko-uherský válečný koráb »Arcivévoda Karel«.

Naše vyobrazení předvádí největšího obrněnce rakousko-uherského válečného loďstva.

Tento kolos zhotoven je veskrze z materiálu tuzemského a činí čest vyspělosti rakousko-uherských loďařů. Také děla na této válečné lodi jsou tuzemského původu a pocházejí veskrze ze závodu Škodových v Plzni.

»Arcikníže Karel« je 118,55 m. dlouhý, největší šířka měří pak 22 m. a střední hloubka 7,48 m. Zatížení 10.600 tun. Koráb jest z ocele nejlepší jakosti. Pancíř jest zhotoven ve Vítkovicích a váží 2922 tun.

Hlavní výzbroj korábu záleží ze čtyř čtyřiadvaceticentimetrových rychlopalných děl systému Škodova, umístěných na dvou pancéřových věžích. Počáteční rychlost jejich náboje 215 kg. těžkého jest 750 m. (za vteřinu) a vzdálenost, na kterou s nimi lze pracovati, jest 16 km.

Dalších dvanáct devatenácticentimetrových rychlopalných děl tvoří střed mezi těžkými a lehkými kusy. Výzbroj doplňuje celá řada malých rychlopalných děl.

Stroje obrněnce jsou o čtrnácti tisících koňských silách a dodávají lodi rychlosti 19,25 námořských mil za hodinu.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak byl vyzbrojen a co na moři dokázal náš největší válečný křižník?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: