Co způsobuje bolest hlavy a jak jí řešit

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1900, autor neuveden.
Trápí vás bolesti hlavy? Třeba vám pomůže historický článek z roku 1900, ve kterém příčiny tohoto nepříjemného zdravotního problému rozebírá význačný lékař z Londýna.
Následující text pochází z roku 1900

Bolení hlavy

Proslulý londýnský lékař pro choroby nervové uveřejňuje v jednom londýnském lékařském časopise svůj náhled o příčinách různých způsobů bolení hlavy.

Každé bolení hlavy má své příčiny, jež lze hned zjistiti dle toho, v kterém místě a jak hlava bolí. Cítíme-li nepříjemný tlak v čele nad očima a trpíme-li současné závratěmi a nedostatkem spánku, neznamená to nic více, než že máme zkažený žaludek. Tu pomůže snadno kurýrování hladem, až se žaludek sám svého obsahu zbaví.

Je-li bolest v čele velmi prudká a provázena horečkou, zvěstuje to příchod horší nemoci a uděláme nejlépe, dáme li se lékařem prohlédnouti. Je-li bolesť v čele trvalá, avšak nikoli provázena horečkou, závratěmi a jinými příznaky, značí to, že s plícemi není vše v pořádku.

Máme-li si často co stěžovati na bolesti v záhlaví (v týle), jest třeba dáti si vyšetřiti játra, poněvadž můžeme tím předejiti zdlouhavé nemoci. Bodavá a vrtavá bolest hlavy svědčí o chudokrevnosti, kdežto prudké jednostranné bolení hlavy jest vždy známkou nervosy ve vysokém stupni a dá se taková bolet zmírniti, když několik hodin v plném klidu v tmavé tiché místnosti strávíme.

Usadí-li se bolest na vršku hlavy, že máme pocit, jako by hlavu závaží tížilo, můžeme s největší jistotou za to míti, že jest toho příčinou duševní přepracování.

Když dostavují se bolesti po chvílích a celou hlavou procházejí, jsou rheumatické a vznikly následkem nastuzení nebo průvanem. Tu pomůže zahřátí hlavy a důkladné vypocení.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. září 2018


Diskuze k článku „Co způsobuje bolest hlavy a jak jí řešit“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.