Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Co způsobuje bolest hlavy a jak jí řešit

původně vyšlo: Česká hospodyně 1900, autor neuveden.
Trápí vás bolesti hlavy? Třeba vám pomůže historický článek z roku 1900, ve kterém příčiny tohoto nepříjemného zdravotního problému rozebírá význačný lékař z Londýna.


Bolení hlavy

Proslulý londýnský lékař pro choroby nervové uveřejňuje v jednom londýnském lékařském časopise svůj náhled o příčinách různých způsobů bolení hlavy.

Každé bolení hlavy má své příčiny, jež lze hned zjistiti dle toho, v kterém místě a jak hlava bolí. Cítíme-li nepříjemný tlak v čele nad očima a trpíme-li současné závratěmi a nedostatkem spánku, neznamená to nic více, než že máme zkažený žaludek. Tu pomůže snadno kurýrování hladem, až se žaludek sám svého obsahu zbaví.

Je-li bolest v čele velmi prudká a provázena horečkou, zvěstuje to příchod horší nemoci a uděláme nejlépe, dáme li se lékařem prohlédnouti. Je-li bolesť v čele trvalá, avšak nikoli provázena horečkou, závratěmi a jinými příznaky, značí to, že s plícemi není vše v pořádku.

Máme-li si často co stěžovati na bolesti v záhlaví (v týle), jest třeba dáti si vyšetřiti játra, poněvadž můžeme tím předejiti zdlouhavé nemoci. Bodavá a vrtavá bolest hlavy svědčí o chudokrevnosti, kdežto prudké jednostranné bolení hlavy jest vždy známkou nervosy ve vysokém stupni a dá se taková bolet zmírniti, když několik hodin v plném klidu v tmavé tiché místnosti strávíme.

Usadí-li se bolest na vršku hlavy, že máme pocit, jako by hlavu závaží tížilo, můžeme s největší jistotou za to míti, že jest toho příčinou duševní přepracování.

Když dostavují se bolesti po chvílích a celou hlavou procházejí, jsou rheumatické a vznikly následkem nastuzení nebo průvanem. Tu pomůže zahřátí hlavy a důkladné vypocení.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Co způsobuje bolest hlavy a jak jí řešit


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: