Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jedinečná lanovka, vedoucí přes 2 km široké jezero

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1908, autor neuveden.
Jezdíte rádi lanovou dráhou? V tom případě byste si jistě užili jedinečnou cestu lanovkou napříč Michiganským jezerem v Americe. Kdo a kdy na té lanovce jezdil vám detailně popíše historický článek v roce 1908.


Lanová dráha přes Michiganské jezero v Americe.

Stavba tunelu pod jezerem Michiganským za účelem zásobování Chicaga vodou vyžadovala velice zajímavého zařízení pro dopravu materiálu i dělníků.

Lanové dráhy, jichž se užívá v dolech již od nepamětných časů pro dopravu rud nebo uhlí, jsou všeobecně známy. Snadno se pak naskytuje myšlenka užiti podobného dopravního prostředku v případě, kdy, jak tomu je na uvedeném jezeře, následkem častých prudkých bouří pravidelná doprava lodní je téměř nemožná.

Lanovou dráhu ku stavbě tunelu pod jezerem sestrojil a postavil George W. Jackson v Chicagu. Dráha jde nad jezerem v délce 2200 m a končí v budově postavené nad vstupem do tunelu.

Dráha je podporována v průměrné výši 10½ m nad hladinou jezera 24 ocelovými věžemi, stojícími na čtyřech nohách a postavenými ve vzdálenostech asi 90 m. Konstrukce věžní byla řešena se zvláštním zřetelem na velikou stabilitu, aby věže odolaly nej prudšímu vlnobití i vichřicím.

Vlastní lanová dráha sestává pak ze dvou nosných ocelových lan o průměru 3,4 cm a dvou lan tažných o průměru 2,2 cm, jež jsou uspořádána po obou stranách věží Po každé straně věží se děje doprava jiným směrem.

Nádržky z ocelového plechu, zavěšené na vozíku pojíždějícím na dvou drážkových kolech za sebou uspořádaných, slouží k dopravě materiálu i dělníků. Každá nádržka má obsah 10 m³.

Vozík opatřen je samočinným svěradlem, kterým se spojuje s tažným lanem. Toto se pohybuje rychlostí 90 m za minutu. Za obyčejných okolností může být současně na trati asi 50 vozů ve vzájemných vzdálenostech po 90 m.

Lanová dráha tato je poháněna elektromotorem na střídavý proud' o výkonnosti 25 HP a počtu obrátek 600 za minutu.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1908, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.