Luxusní svíčky Woodwick a Yankee Candle už jen stěží připomenou první lojové svíčky (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Svíčky urazily dlouhou cestu – od praktických pomůcek na svícení až po moderní nástroj pro relaxaci. Nejstarší archeologický nález, který ukazuje na existenci svíčky, má stáří zhruba 17000 let.

Tehdy ještě nešlo o klasickou svíčku, ale o hliněnou nádobku, do které se nalil lůj a doprostřed se dalo obvykle dřívko. Svícny se objevily následně v Mezopotámii. K rozšíření používání svíček došlo zejména tisíc let před Kristem. Již v Řecku, především však pak ve starověkém Římě.


Od lojové svíčky až po dnešní svíčky bez karcinogenů

První svíčky se vyráběly z tuhého loje. Lojové svíčky se jako nejlevnější zdroj svícení používaly po celou dobu historie svíčky. Ve starověku se začaly vyrábět z vosku. Nejprve z vosku včelího.

Dnes jsou svíčky z včelího vosku považovány za drahý luxus a prodávají se zejména kvůli své dekorativní funkci. Avšak za nejlepší materiál pro výrobu svíček byl včelí vosk považován ještě v 19. století.

Zhruba v 18. století se jako materiál pro výrobu svíček začala používat vorvanina. Nepoužívala se samostatně, ale míchala se s lojem či s včelím voskem. Později rovněž s parafínem.

Právě parafín, ale i ceresin, se staly moderními materiály pro svíčky. Parafín se získával z různých zdrojů, především však z ropy.

Budiž světlo – ale ono to i dobře vypadá

Nejprve byla svíčka zcela účelovým produktem a sloužila jen ke svícení. Bylo praktičtější zapálit svíčku než rozdělávat oheň nebo zažehnout pochodeň či kus dřeva. Její latinský název, candela, dal dokonce i jméno jednotce svítivosti. Svíčky se také běžně používaly i k měření času.

V průběhu času se svíčky měnily. Od 15. století se začal vosk svíček barvit. Svíčky získávaly více dekorační vzhled. Jejich výrobci, spadající obvykle pod mydlářský cech, začali dokonce svíčky různě zdobit a vyřezávat. Současně se svíčky používaly na efektní rozsvěcování obřích lustrů. Jejich praktický účel se již snoubil s estetickou stránkou, kterou poskytovaly.

Počátek 20. století znamenal masový nárůst používání petrolejek a následně i elektrické energie. Postupně nám svíčky zůstaly pouze pro dekorační účely, nebo jako prostředek relaxace.

Nejlepší svíčky dnes nabízí vůni a design

Moderní svíčky dnes používáme k dekoračním účelům. Výrobci se nás proto snaží překvapovat detaily, jakým je například na dnešní dobu zcela netradiční dřevěný knot, který zdobí třeba svíčky WoodWick.

Při vonných svíčkách zas rádi relaxujeme. Udělat kvalitní vonnou svíčku, to už je skutečné umění hodné parfuméra. Zkuste třeba vosky Yankee Candle, které jsou unikátními vonnými vosky do aromalamp. Najdete zde exotické vůně, jako jsou divoké fíky, růžový ibišek, či vůně duhových koláčků.

Different.cz – moderní svíčky pro lidi milující módu

Kde tyto dvě unikátní značky svíček koupit? Nabízí je e-shop s módou a módními doplňky Different. Pokud vyznáváte styl značek, jako jsou Desigual, Anekke nebo Mellissa, oceníte i styl unikátních svíček Woodwick nebo Yankee Candle. Právě sychravý podzimní a zimní měsíce jsou ideální pro to, udělat si z domova nádherné místo. Takové, kde zapomeneme na elektřinu a interiér nám prosvítí nádherné blikající světlo vonných svíček. Třeba i s unikátní vůní.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.