Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč byli v Rusku pacienti zavírání do speciálního zvonu?

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Historický článek z roku 1903 vám představí zajímavou léčebnou metodu, používanou tou dobou v Rusku.


V pneumatickém zvonu

Zvláštní druh moderního léčení vzduchem jest tak zvaná pneumatotherapie; tím rozumí se léčení jistých chronických nebo i akutních vad ústrojí dýchacích i oběhu krve, které jsou zaviněny nedostatečným nebo chybným dýcháním.

Tak zvané pneumatické apparáty anebo dýchací přístroje vůbec mají za účel změnou hustoty vzduchové působiti na dýchací orgány. Rozeznáváme pneumatické přístroje přenosné a tak zv. pneumatické kabinetty neboli zvony.

Zvon takovýto, jak na našem obraze vidíme, postaven v Petrohradě. Vzduch v něm zvláštním přístrojem zhuštěn neb zřídnut, podle potřeby nemocného, jenž v něm mešká hodinu i déle.

A jak na našem obrázku vidno, neschází nic než nápis »O pohodlí P. T. pánů hostí je všemožně postaráno« — a to zábavou všeho druhu i s nějakou ušlechtilou hrou v karty!zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Proč byli v Rusku pacienti zavírání do speciálního zvonu?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: