Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak léčit červený nos, který trápí nejen milovníky alkoholu?

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —h.
Trápí vás zarudlý nos nebo tváře, ať už z důvodu nemoci nebo díky alkoholu? Dobový článek z roku 1906 vás seznámí s metodou, kterou tehdy vyvinul uznávaný německý lékař.


Dá se odstranit rudost nosu?

Příčiny radosti nosu jsou velmi různé, avšak lidový názor přičítá tuto častou a velmi nemilou příkrasu lidského obličeje šmahem — nemírnému požívání lihovin.

Jest jisto, že požívání alkoholu jest u mnohých příčinou zarudlosti nosu, ne však u všech. Různé alkoholy vyvolávají prý různé formy té choroby. Tak jsou silní pijáci kořalek odměňováni zbarvením svého nosu krásně rudým neb namodralým; pokožka nosní zůstává však u nich hladká, mastně lesklá.

Ctitelé piva dostávají zbarvení nosu více zamodralé, a pokožka bývá mastná, drsná a hodně trudovitá. Nejdůkladnější rudostí jsou však obdarováni věrní zbožňovatelé vína; jejich nosy nabývají zbarvení tvrdě červeného až i hnědočerveného, pokožka nosní je trudovitá, žíhaná, namodralými žilkami, drsná.

Choroba ta je čistě individuelní; každý piják rudý nos nedostane, kdežto mnohý naprostý abstinent jím může být postižen pro celou řadu jiných příčin.

Podstatou této nepříjemné choroby je roztažení žilek a cévek krevních probíhajících pod pokožkou i v pokožce nosní. Čím je roztažení to větší, tím se zbarvení nosu stává ovšem zřetelnějším. Příčinou takového roztahování se krevních žilek bývají na příklad různé choroby žen, nedokrevnost a blednička, poruchy zažívacích ústrojů, katarrhy žaludeční i střevní a zácpa; nej častější příčinou je však omrznutí neb více méně stálý účinek větru a zimy, jako je na příklad u drožkářů, vozků, myslivců, poslů a j., a ovšem alkohol.

Toto chorobné roztažení žilek zůstává rádo trvalým, neboť jejich stěny ochabnou a stávají se nepružnými, takže nejsou s to, aby vytlačovaly stále přibývající množství venosní krve. Všelikým lékům choroba tato urputně vzdoruje, takže nejúspěšnější odpomocí je zničení prosvítajících roztažených žilek nabodnutím.

Za tím účelem sestrojil známý německý dermatolog Dr. Lassar zvláštní přístroj, uváděný v pohyb obyčejně elektromotorem; lze však jím pracovat i ručně. Přístroj ten, podoby paličkovité, je na konci opatřen svazečkem asi 40 velmi jemných silně pozlacených platinových jehliček.

Přístroj uvedený v trhavý pohyb a stavěný kolmo k pečlivě očištěné nosní pokožce nabodává bodnutími dopadajícími rychle za sebou žilky, jež prozařují a z nichž pak prýští hojně krve. Krvácení to se dá snadno zastavit už pouhým tlakem. Bolestivá tato procedura valně není, a lze ji učinit úplně bezbolestnou znecitlivěním pokožky, na příklad postřikáváním éthylchlóridem. Pro úplné vyléčení stačí 6 až 8 takových nabodávání, 1 až 2 za týden.

Ač ovšem není rudost nosu žádnou vážnou či nebezpečnou chorobou, nýbrž spíše jen kosmetickou nepříjemností, může přece při svém neblahém vztahu k alkoholu postiženému valně uškoditi; lze tedy mít za to, že nový Lassar-ův přístrojek dojde v lékařských kruzích záhy hojného užití.zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —h.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak léčit červený nos, který trápí nejen milovníky alkoholu?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: