Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Od kdy policie v Evropě využívá japonské bojové umění? Déle, než si myslíte

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Máte z akčních filmů pocit, že jsou východní bojová umění v západním světě novinkou posledních desetiletí? V tom případě vás určitě překvapí článek z roku 1905, popisující jak se francouzská policie učila japonské ju-jitsu.


Japonská škola silácká

Japonci. do nedávna tak podceňovaní, váženi jsou nyní i jako výborní zápasníci tělesní, kteří to, co se jim na síle nedostává, dovedou nahraditi obratností a křepkostí údu svých.

Japonci vytvořili už i zvláštní školy zápasnické, a jedno oddělení této školy jest nanejvýš pozoruhodné. Jest to okamžité odzbrojení a poražení protivníka sebe silnějšího, zápas jemuž odborně přezdívají „šiu-šitsu“. Způsob ten poskytuje tolik výhod, že některé státy evropské rozhodly se zavěsti jej ve své kriminalistice, k okamžitému zkrocení násilníka a zločince.

Obraz náš předvádí nám výjev v policejní škole pařížské - japonský umělec, daleko slabší svého soupeře a pouze civilně oděný, jedinou mocnou ranou porazí cvičence daleko silnějšího a dobře voleným šlápnutím přitiskne mu hrdlo k zemi, a aniž by mu ublížil, dostane jej zcela do své moci.

V praxi může věc ta přinésti mnoho užitku a přispěti velice ku zvýšení veřejné bezpečnosti.zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Od kdy policie v Evropě využívá japonské bojové umění? Déle, než si myslíte


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: