Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Od kdy policie v Evropě využívá japonské bojové umění? Déle, než si myslíte
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Máte z akčních filmů pocit, že jsou východní bojová umění v západním světě novinkou posledních desetiletí? V tom případě vás určitě překvapí článek z roku 1905, popisující jak se francouzská policie učila japonské ju-jitsu.


Japonská škola silácká

Japonci. do nedávna tak podceňovaní, váženi jsou nyní i jako výborní zápasníci tělesní, kteří to, co se jim na síle nedostává, dovedou nahraditi obratností a křepkostí údu svých.

Japonci vytvořili už i zvláštní školy zápasnické, a jedno oddělení této školy jest nanejvýš pozoruhodné. Jest to okamžité odzbrojení a poražení protivníka sebe silnějšího, zápas jemuž odborně přezdívají „šiu-šitsu“. Způsob ten poskytuje tolik výhod, že některé státy evropské rozhodly se zavěsti jej ve své kriminalistice, k okamžitému zkrocení násilníka a zločince.

Obraz náš předvádí nám výjev v policejní škole pařížské - japonský umělec, daleko slabší svého soupeře a pouze civilně oděný, jedinou mocnou ranou porazí cvičence daleko silnějšího a dobře voleným šlápnutím přitiskne mu hrdlo k zemi, a aniž by mu ublížil, dostane jej zcela do své moci.

V praxi může věc ta přinésti mnoho užitku a přispěti velice ku zvýšení veřejné bezpečnosti.původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. srpna 2018Debata k článku 'Od kdy policie v Evropě využívá japonské bojové umění? Déle, než si myslíte'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.