Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jsou vodní šlapadla český vynález?
původně vyšlo: Epocha 1905, autor —a.

Na začátku minulého století se začal objevovat zvláštní typ lodě, určený pro zábavné projížďky po řekách. Jak se dozvíte v článku z roku 1905, tak tento vynález nese i české stopy.

Plavidla sestrojená na tom základě, že dutá plechová neprodyšná nádoba plove na vodě stejně jako lehké dřevo.

Nejobyčejnější tvar takového plavidla, rovněž německou konstrukci Goebel-ovu, vidíme na obrázku, z něhož je celé uspořádání jasné. Pohyb takového člunu vpřed se může dít buď ručně nebo šlapáním jako na velocipedu, neb konečně motorem. Plavidel s pohonem posledních dvou druhů nyní již hojně užívá berlínské obecenstvo při projížďkách na jezerech v okolí německého sídelního města. Podobný dopravní prostředek po vodě sestrojil a dal si patentovati před několika lety též vídenský zámečník Václav Metelka, a konal s ním četné projíždky po Dunaji, jak o tom přinesly svého času zprávy tamní denní listy.

Metelkův »vodní velociped« má tři válce ze zinkového plechu, váží 75 kg a unese 400 kg; vynálezce s ním urazil po vodě za hodinu 16 km.původ historického článku:
Epocha 1905, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. srpna 2018Debata k článku 'Jsou vodní šlapadla český vynález?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.