Jedinečná turistická atrakce - výtah, který vás doveze až na vrchol hory

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —a.
Milujete pobyt v přírodě a výhledy do okolí, ale nechce se vám kvůli tomu šlapat na vysoký kopec? Článek z roku 1905 vám popíše originální způsob, jak si s tím poradili ve Švýcarsku - rekordní a dodnes funkční Hammetschwandský výtah.


Elektrický výtah na horu Bürgerstock ve Švýcarech.

Elektrický výtah na místě vskutku krkolomném byl loňského roku zřízen na švýcarské hoře Bürgerstock-u.

Bürgerstock je hora vypínající se v Unterwaldenském kantoně nad Vierwaldstättským jezerem do výše 1131 m a platí i ve Švýcarech, tak bohatých přírodními krásami za neobyčejnou znamenitost. Obklopen ze tří stran vodou ční Bürgerstock do výše jako skalní ostrov, jehož břehy spadají příkře do modrozelených vln jezera.

Nejpříkřejším a nejvyšším úbočím této hory je Hammetschwand, s níž se otvírá rozkošná vyhlídka na okolní alpské velikány, avšak na jejíž vrchol bylo dosud od poslední stanice ozubené elektrické dráhy nutno vyšplhati pěšky. Nyní však zde majitel jednoho z bürgerstockých hotelů dal vystavět elektrický výtah vysoký 160 m, jehož spodek tvoří svislá šachta vydlabaná ve skále, vršek pak železná věžovitá konstrukce, s jejíhož vrcholu se po krátké rovněž železné lávce dostoupí pohodlně vlastního hrotu hory.

Klec výtahu, jež má půdorys 1,6 x 1,8 m a pojme 8 osob nebo náklad 600 kg, pohybuje se vzhůru rychlostí 1 m za vteřinu, takže jízda trvá necelé 3 minuty. Strojní zařízení jest umístěno v komoře vytesané ve skále blíže paty věže. Rozumí se ovšem, že bezpečnost chodu tohoto nebetyčného výtahu je zajištěna různými zařízeními ; jedním z nich je na příklad železný žebřík vedený po celé výši věže, po němž je možno opustit výtažnou klec v každé poloze, v níž by snad zůstala vězet.

Věž pak je pevně zakotvena ve skále, podél níž se vypíná do výše, takže se i při sebe větších bouřích a vichrech jen nepatrně otřásá.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. srpna 2018


Diskuze k článku „Jedinečná turistická atrakce - výtah, který vás doveze až na vrchol hory“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.