TGM: je úkol armády demokratického státu útok nebo obrana?

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Poselství presidentova 1920, autor T. G. Masaryk.
Některé státy budují svou armádu s cílem útočit, jiné s cílem bránit se. Jaká by měla být armáda demokratického státu podle prezidenta T. G. Masaryka vám prozradí text z roku 1920.
Následující text pochází z roku 1920

Armáda obranná.

Demokratická armáda dále jest vybudována, vedena a vychovávána pro defensivu a ne pro ofensivu. Celý duch armády je defensivní, to znamená, že ten starý vojenský duch, to vypěstování ve vojáku stroje pro zabíjení musí přestat a přestane.

Úsilí národů po této válce jde k sbratření, a to je také cíl náš. A tudíž také i naše armáda má cíl defensivni, obranný, ne útočný. Útočnost pěstoval imperialismus, militarismus německý a rakouský.

My jako národ si musíme říci a býti přisni v tom, že nám nemůže se jednati o výboj — na to jsme také slabí, na to jsme obklopeni zejména Němci. Možná, že někteří vojáci starší řeknou: To není armáda. Armáda musí býti útočná, musí býti výbojná. A to právě není pravda. Tato válka zase je důkazem. Angličané, Američané s nechutí stavěli vojska.

Já byl v Anglii od roku 1915, prodělal jsem tam, jak tvořili svou armádu, jak celý anglický národ byl prodchnut pacifismem. S nechutí šli do války, ale přesvědčili se, že je to nutno, šli — a podívejte se, jak byli zdatní!

Vždycky jde o ideu a ideál. Proto tedy také vy dovedete pochopit, že naše vojsko má sloužit obraně, že jest naším cílem, skoro bych řekl, nemíti vojsko, kdežto starý voják militaristický zbožňoval válku pro válku.

Nám stačí obrana. V tom jsme zase zajedno s moderním socialismem. Socialisté požadují miliční systém a u nás také bylo dáno heslo „milice“. Výchova k obraně, výchova celého národa od dětství a ve všech školách stačí; tím se hrdinský duch a udatnost neseslabuje.

Máme veliký příklad. Naši husité donuceni k válce a obrané, a co dovedli? Tedy nebát se a nemyslet, že udatnost a chrabrost pomine, když každý z vás bude přesvědčen, že jest to nutné zlo, abych mluvil bez obalu, a že chceme sbratření uvnitř i na venek.


Původní zdroj historického článku:
Poselství presidentova 1920, autor T. G. Masaryk.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. srpna 2018


Diskuze k článku „TGM: je úkol armády demokratického státu útok nebo obrana?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.