Jaké léčivé účinky má káva a kolik bychom jí měli maximálně vypít?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Máte rádi kávu a dáváte si jí pravidelně? Podle historického článku z roku 1902 určitě děláte dobře. Přečtěte si, jak káva prospívá vašemu zdraví a kolik byste jí měli vypít denně.
Následující text pochází z roku 1902

O účinku kávy.

Německý zdravotní úřad uveřejnil nedávno o pití kávy zajímavé, pro obecenstvo nanejvýš poučné zprávy.

Dle nich účinkuje káva na snadnější vnímání zevních dojmů, jichž zpracování dle obvyklého té které osoby způsobu podporuje. Zvláště při nastalém zemdlení ducha ukazuje se, že káva toto dobrodiní poskytuje a myšlénky urovnává.

Působivou součástí kávy jest — jak známo — koffein, lék to, jenž ve větším množství požit, jest jedovatým. Největší dávka, kterou lékaři při ochabování činnosti srdce předpisují, jest denně 1 ½, g, rozdělená po ½ g. Jelikož se v číšce kávy, připravené z 15 g zrn kávových nachází jen hidnexl/10 g koffeinu, plyne z toho, že možno nanejvýše vypiti 5 šálků kávy na jedno posezení.

Arciť nemůže káva, poněvač není lékem, nýbrž pochutinou, ve stejném množství, v jakém se dává co lék, požívána býti. Nápoj, jenž obsahuje v tak značném množství léčivou součástku, nemůže dle zprávy zdravotního úřadu ve všech případech se za nápoj nevinný považovati.

Jako při všech dráždidlech pomíjí časem i účinek kávy a každodenní dráždění nervové soustavy nemůže bez současného opotřebení či seslabení mozku projiti. Proto nehodí se káva k požívání pro děti nervosní a srdcem trpící osoby.

Odrostlí mají kávu požívati jen jako prostředku povzbuzujícího a nesmí nikdy zapomenouti, že postrádá úplně jakékoli výživnosti, třeba se po ní dostal pocit sytosti.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. července 2018


Diskuze k článku „Jaké léčivé účinky má káva a kolik bychom jí měli maximálně vypít?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.