Ve kterém věku je žena nejkrásnější?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Myslíte si, že by na tuto pro mnohé důležitou otázku lidé dříve odpověděli jinak než dnes? Nabízíme vám možnost ověřit si to v historickém článku z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Kdy jest žena nejkrásnější?

Helena, nejkrásnější Řekyně, již krásný Paris, princ trojanský, unesl a tím dopustil se tak těžkého přestupku proti pohostinství, že z toho povstala desítiletá válka, v níž vzala Troja za své, čítala 40 let, Aspasia 36 let, když se s ní vládce Athen, Perikles, zasnoubil; Kleopatra, královna egyptská, čítala 30 let, když dobyla srdce všemocného Antonia.

Také Diana Poitierská dobyla v 30. roce věku svého srdce francouzského krále Jindřicha II. a dovedla si lásku jeho po dlouhá leta zachovati, ač byl král skorem o polovičku mladší.

Anna Rakouská byla všeobecně za nejkrásnější dámu Evropy považována, když byla 38 roků stará, a paní z Maintenonu měla 43 leta, když se s ní francouzský král Ludvík XIV. oženil. Nejnovějším dokladem jest srbská královna Draga.

Trvalé vnady nedodává věk dvaceti let, nejkrásnější vnady dostavují se teprve v plném vývoji tělesném. Neboť nepozůstává krása jedině ve tvaru a v barvě, jak viděti jest na voskových figurách neb na obrázcích; neboť kyprosť mládí a pleť jako krev a mléko přečasto viděti je na obličeji, jenž přece v podiv nepřivádí, poněvač se mu nedostává života a výrazu.

Spokojenost a dobrá nálada vždy jsou nejlepšími prostředky zachovati si svěžest mládí. Nejkrásnější žena rychle stárne, když nedostává se jí jasu života.

Z toho plyne pro nynější svět poučení, že záliba v dívkách sotva škole odrostlých není odůvodněna, že naše matinky a otcové, kteří myslí, že stůj co stůj musí své dcery před dvacátým rokem provdati, velice chybují, a ještě více chybují mužové, kteří libují si v nezralém ovoci, dívkách nevyspělých.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. července 2018


Diskuze k článku „Ve kterém věku je žena nejkrásnější?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.