Plechová střecha patří i na historické stavby či chalupy (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Nebojte se kovových střešních krytin! Kvalitní plechová střecha, například z hliníku, patří i na historické stavby, chaty, chalupy nebo vesnické usedlosti.

Plechová střecha má delší historii než si myslíte

Je to jedna z nejčastějších kritik od čtenářů různých rubrik o bydlení, když se vyjadřují k zdařilým či méně zdařilým historickým rekonstrukcím či k rekonstrukcím chalup: „Ta plechová střecha se tam vůbec nehodí.“ A to je právě obrovský mýtus, který máme s plechovými střechami spojený. Protože divte se neználci architektury a historie, už v roce 970 před našim letopočtem byla podle dochovaných zdrojů pokryta plechem střecha v Jeruzalémě. Tehdy byla použita měděná krytina. Postupně měď vytlačily pozinkované plechy nebo ještě později třeba poplastované plechy. Avšak vzhledově, životností a bezúdržbovostí, je dnes jednoznačně poráží střechy z hliníku. Hliníková střecha se tak stala dokonalým řešením pro novostavby i rekonstrukce, včetně Čechy tak milovaných chalup, chaloupek a chat.

Špetka historie střešních krytin

Historie střešních krytin začíná v době, kdy si lidé začali budovat vlastní přístřešky, které je měly ochránit před nepřízní počasí a jako úkryty přestali používat různé přírodní jeskyně. S architekturou staveb a technickým pokrokem se v průběhu staletí měnila i preferovaná střešní krytina. Současně s vznikem třídní společnosti se začala lišit střešní krytina i podle toho, k jaké třídě nebo kastě majitel domu patřil.

První střešní krytiny tvořil dostupný rostlinný materiál, obvykle tráva, rákos, palmové listy, později sláma, Využívaly se ale i zvířecí kůže, které se natíraly tukem, aby byly odolnější vodě. Tehdejšími pokrývači byly výhradně ženy, které se starali o celé obydlí.

Časem se střešní konstrukce stávala složitější. Nosná část se začala budovat z kmenů stromů. Ty se mnohdy proplétaly proutím, používala se hliněná mazanina složená z jílu, plev nebo drobných kamínků na utěsnění spár. Nahoru se pak pokládaly už i vodě odolnější materiály, jako například ploché kameny.

Střechy z hořlavých materiálů – doškové nebo z dřevěných šindelů, se používaly na našem území ještě za Marie Terezie. Až za Josefa II. bylo kvůli častým požárům vydáno nařízení, že se nové stavby musí budovat se střechou z nehořlavých krytin. Vedle měděných střech a krytin z břidlice se začala ve velkém i u chudších obydlí využívat pálená taška.

Ta však časem, zejména s nástupem architektury plošších a plochých střech, ukázala své nevýhody. S rozvojem průmyslu se tak začaly ve velkém používat střechy plechové. Ty do dnešní době prošly obrovským vývojem a jakž-takž odolný pozinkovaný plech nahradily zcela ušlechtilé a trvanlivé kovy na střešních krytinách, jakým je například titan-zinek nebo hliník.


Patří plech na střechy českých chalup?

Vždy je třeba zvážit místní zvyklosti v dané oblasti. Plechové střechy však rozhodně nejsou ničím, co by hyzdilo dnešní venkov. Problémem bývá spíše volba soukromých investorů, který často neuváženě volí tvar střechy, strukturu krytiny nebo její barvu.

Architekti moderních dřevostaveb a chalup, ale i architekti zabývající se rekonstrukcemi starých usedlostí a českých vesnických domků, mají plechovou krytinu rádi. Mnohdy totiž umožňuje zachování starých krovů, které už dávno nesplňují dnešní normy a přitom mají nedocenitelnou historickou i estetickou hodnotu. Plechové střechy jsou lehkými střešními krytinami a udrží je i krovy s většími rozestupy krokví nebo krovy, na kterých se již částečně podepsal zub času či zuby červotoče.

Navíc plechová střecha není v historickém kontextu nic neběžné třeba v horských oblastech. Při větších sněhových srážkách bývá střecha z pálených nebo betonových střešních tašek problém. Enormně se zvedá zátěž střechy a tašky jsou tlakem sněhu i při jeho sešupu ze střechy pravidelně poškozovány nebo dokonce strhávány. Zde je střešní krytina z plechu – nejlépe bezúdržbová hliníková střecha – nejlepším řešením.

Kvalitní hliníková střecha – to je Prefa

Výrobce hliníkových střech Prefa není na trhu žádným nováčkem. Kvalitní střechy odolávající i extrémním podmínkám staví již od roku 1946. Hliníkové střechy Prefa mají vysokou užitnou i estetickou hodnotu, jsou bezúdržbové a s dlouhou životností.

Hliníková střecha je lehká a nezatěžuje krov. Její montáž je poměrně snadná a to včetně všech předpřipravených klempířských prvků v ladícím designu a ve stejné barvě. Hliník není porézní a střešní materiál tak netrpí ani v zimě. Když vezmeme v potaz životnost střechy, kterou hliník nabízí, a to bez nutnosti pravidelné údržby, rozhodně nejde ani o drahé řešení.

Rovněž se nemusíte bát dalších mýtů o hliníkových střechách. Falcované tašky z hliníku odolávají větru do 235 km/hod. Mnoho lidí se obává hlučnosti střechy. Ta je však při dešti srovnatelná s vláknocementovými střechami. Hlučnost lze navíc snížit i speciálními protihlukovými páskami.

Barva hliníkových střech je rovněž trvanlivá. Prefa garantuje odolnost UV záření i stálobarevnost. Barvu neporušíte ani během ohýbání. A samozřejmě povrch pod barvou nekoroduje. Rozhodně též nemusíte mít strach, že si nevyberete barvu. Výběr odstínů je u Prefa hliníkových střech skutečně bohatý. Na dům, chalupu i rekonstruovaný historický objekt.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
27. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.