Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nový obrněný automobil francouzké armády
původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1906, autor Vl. J.

Jak vypadaly a co dokázaly první vojenské obrněné automobily? Článek z roku 1906 vám podrobně popíše jeden z nich, který patřil do výzbroje Francie.


Nový válečný automobil.

Řada automobilů určených k vojenským účelům Francie byla rozmnožená před nedávným časem strojem, postaveným družstvem »Société des Automobiles Commerciales« (čti: sosjeté dezotomobil komersial).

Kostra jest délky 4 m, rozvor náprav měří 2,8 m a rozchod 1,3 m. Motor má výkonnost 35 HP. Automobil nese obrněnou kupoli vnitřního průměru 1,5 m, v jejímž středu jest umístěna mitrailleusa. Mezi motor a kupoli je vsunuta budka chauffeurova, rovněž obrněná; výhled poskytují dvě okénka v přední stěně.

V kupoli stojí dva muži: střelec a pomocník; reservní náboj sestává ze 14.000 střel umístěných ve schránkách na stěně kupole. Pro vstup do této »pohyblivé tvrze« jsou dvoje dveře: postranní pro řidiče, zadní pro střelce. Pancéřové desky jsou z chromové oceli tloušťky 3 mm.

Celková váha automobilu obnáší 2300 kg, rychlost jeho může dosáhnouti na vodorovné ploše až 45 km za hodinu a lze jím překonati — což jest přední výhodou stroje — i stoupání 50%.

Rovněž neurovnaný terrain, příkopy, hromady a pod. nečiní jízdě nepřekonatelné překážky. Jsou-li příkopy dostatečně široké, sjede automobil po jedné straně na dno a vyjede po druhém svahu, není-li šíře dostatečná, přejíždí na malých kolejnicích, které se k tomu účelu zvláště upraví.

Náš obr. 2. představuje tento automobil válečný, jak vystupuje po neschůdné cestě středem lesa na pevnost Mont-Valérien.původ historického článku:
Vynálezy a pokroky 1906, autor Vl. J.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. července 2018Debata k článku 'Nový obrněný automobil francouzké armády'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.