Nový obrněný automobil francouzké armády

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1906, autor Vl. J.
Jak vypadaly a co dokázaly první vojenské obrněné automobily? Článek z roku 1906 vám podrobně popíše jeden z nich, který patřil do výzbroje Francie.


Nový válečný automobil.

Řada automobilů určených k vojenským účelům Francie byla rozmnožená před nedávným časem strojem, postaveným družstvem »Société des Automobiles Commerciales« (čti: sosjeté dezotomobil komersial).

Kostra jest délky 4 m, rozvor náprav měří 2,8 m a rozchod 1,3 m. Motor má výkonnost 35 HP. Automobil nese obrněnou kupoli vnitřního průměru 1,5 m, v jejímž středu jest umístěna mitrailleusa. Mezi motor a kupoli je vsunuta budka chauffeurova, rovněž obrněná; výhled poskytují dvě okénka v přední stěně.

V kupoli stojí dva muži: střelec a pomocník; reservní náboj sestává ze 14.000 střel umístěných ve schránkách na stěně kupole. Pro vstup do této »pohyblivé tvrze« jsou dvoje dveře: postranní pro řidiče, zadní pro střelce. Pancéřové desky jsou z chromové oceli tloušťky 3 mm.

Celková váha automobilu obnáší 2300 kg, rychlost jeho může dosáhnouti na vodorovné ploše až 45 km za hodinu a lze jím překonati — což jest přední výhodou stroje — i stoupání 50%.

Rovněž neurovnaný terrain, příkopy, hromady a pod. nečiní jízdě nepřekonatelné překážky. Jsou-li příkopy dostatečně široké, sjede automobil po jedné straně na dno a vyjede po druhém svahu, není-li šíře dostatečná, přejíždí na malých kolejnicích, které se k tomu účelu zvláště upraví.

Náš obr. 2. představuje tento automobil válečný, jak vystupuje po neschůdné cestě středem lesa na pevnost Mont-Valérien.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1906, autor Vl. J.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. července 2018


Diskuze k článku „Nový obrněný automobil francouzké armády“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.