Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Mají malé děti spát ve společné posteli s rodiči?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Máte malé děti a necháváte je spát u sebe v posteli? Článek z roku 1903 vám prozradí, zda to dětskému zdraví prospívá nebo naopak škodí.


Nenechávejme dítě spáti s osobou druhou.

Mnoho již bylo psáno o tom, že děti nemají spáti s rodiči neb staršími sourozenci, však rady té ne všude dbáno, že na škodlivost toho často již bylo poukázáno.

Čím mladší je člověk, tím větší je jeho zásoba životní síly; dítě zcela přirozeně musí míti větší životní energii než dospělejší. Spí-li oba spolu na jedné posteli, nastává v noci mezi oběma těly pokožkou jakási výměna látek.

Toto vydáváni životní síly se strany dítěte, která mu nejen nahražena býti nemůže, ale místo ní dítě ještě špatné látky přijímá, má za následek, že dítě při probuzení je unavené, nevyspalé.

Neodstraní-li se tato škodlivá příčina, bere organismus dětský časem velikých ztrát a ve vývinu svém značně se pozdrží. Bledé vzezření, matné tahy v obličeji a nepřirozená nervová podrážděnost a z toho vzniklé opozdění ve vývinu tělesném i duševním jsou přečasto následkem toho, že rodiče nenechají dítky spáti samotny. A pak se diví, že jim dítky nerostou, vodí je od jednoho lékaře k druhému — ovšem marně.

Pokud neodstraní se pravá příčina, jež zdravotní stav dítěte poškozuje, jsou marny všechny snahy vedoucí k tomu, aby dítě bylo zdravé, silné, plné života.

Že skutečně dvě vedle sebe ležící těla vlastnosti své navzájem vyměňují, můžeme již na neživých předmětech pozorovati. Položíme-li horký a studený kus železa vedle sebe, shledáme v brzku, že horký kus něco ze svého tepla vydal druhému, že se ochladil a naopak že tedy vlastnosti své oba kusy částečně vyměnily.

A je-li vidna taková výměna u neživých těles, v jakém stupni a s jakou intensitou musí se díti u dvou těl živoucích !


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.