Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Trik našich prababiček pro praní jemných krajek

původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Jak správně vyprat jemnou krajku, aby se při praní a sušení nijak nepoškodila? Zkuste prát krajky podle zajímavého návodu, který byl publikován v roce 1903.


Praní krajek.

Při praní jemných krajek, které při obyčejném praní rády se poškodí, užívají Francouzové velmi praktické methody.

Navinou krajky pevně a hustě na sebe na vinnou láhev jednu vrstvu na druhou a konečně přikryjí je pruhem bílého plátna, který přesně na krajky navinou a pevně přišijí. Pak dají láhev do vlažné mýdlové vody a nechají 24 hodin v ní ležeti, načež láhev vyndají a mokré krajky tisknou a mačkají — aniž by je však drželi —tak dlouho, až všechna voda je vymačkána. Pak ponoří láhev do čisté teplé vody, v níž nechají ji as hodinu ležeti, načež krajky opět vymačkají.

To opakují několikráte, až je vymačkaná voda úplně čistá a po mýdle není v ní ani stopy. Na to ponoří láhev do vody, v níž přimísen je slabý roztok arabské gumy, aby krajky byly trochu tuhé.

Po nějaké chvíli vodu tu pokud možno úplně vymačkají a na krajky navinou suchý čistý ručník, který tisknou na krajky tak dlouho, až žádná voda nevytéká. Láhev s krajkami proslaví pak na slunce neb průvan, a když dostatečně uschly pozorně odstraní přišitý plátěný obal a čisté krajky opatrně s láhve rozvinou.

Krajky takto prané jsou jako nové.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Trik našich prababiček pro praní jemných krajek


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: