Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Trik našich prababiček pro praní jemných krajek
původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.

Jak správně vyprat jemnou krajku, aby se při praní a sušení nijak nepoškodila? Zkuste prát krajky podle zajímavého návodu, který byl publikován v roce 1903.


Praní krajek.

Při praní jemných krajek, které při obyčejném praní rády se poškodí, užívají Francouzové velmi praktické methody.

Navinou krajky pevně a hustě na sebe na vinnou láhev jednu vrstvu na druhou a konečně přikryjí je pruhem bílého plátna, který přesně na krajky navinou a pevně přišijí. Pak dají láhev do vlažné mýdlové vody a nechají 24 hodin v ní ležeti, načež láhev vyndají a mokré krajky tisknou a mačkají — aniž by je však drželi —tak dlouho, až všechna voda je vymačkána. Pak ponoří láhev do čisté teplé vody, v níž nechají ji as hodinu ležeti, načež krajky opět vymačkají.

To opakují několikráte, až je vymačkaná voda úplně čistá a po mýdle není v ní ani stopy. Na to ponoří láhev do vody, v níž přimísen je slabý roztok arabské gumy, aby krajky byly trochu tuhé.

Po nějaké chvíli vodu tu pokud možno úplně vymačkají a na krajky navinou suchý čistý ručník, který tisknou na krajky tak dlouho, až žádná voda nevytéká. Láhev s krajkami proslaví pak na slunce neb průvan, a když dostatečně uschly pozorně odstraní přišitý plátěný obal a čisté krajky opatrně s láhve rozvinou.

Krajky takto prané jsou jako nové.původ historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2018Debata k článku 'Trik našich prababiček pro praní jemných krajek'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.