Překvapivé zbarvení vojenských děl, inspirované přírodou

původně vyšlo: Epocha 1903, autor —s.
Vidět a nebýt viděn, to je jedno z důležitých pravidel války. Článek z roku 1903 vám popíše velmi zajímavý a účinný způsob maskování, které testovalo anglické dělostřelectvo.


Barva děl.

Z Anglie sdělují zajímavou novinku, která opětně ukazuje, jak možno prakticky využit čistě přírodovědecká pozorování.

Jak zřejmo, nutno pečovat u děl a muničních vozů o to, aby je následkem jejich barvy neb lesku nemohl nepřítel pomocí dalekohledu tak snadno rozeznat při ohledávání terrainu. Proto se už ode dávna nenechává hlavním děl a ručnic jich původní kovový lesk, nýbrž leptají se, brunují neb natírají barvou dle možnosti šedou neb hnědou. Leč i tyto barvy samy o sobě zajisté nenápadné stávají se nápadnými, jakmile pokrývají větší plochu, jmenovitě je-li barva terrainu komplementární oné barvě ocelové hlavně.

Jistý anglický dělostřelecký důstojník — důstojníci v Anglii se patrně zabývají též vážnějšími věcmi než pouhou zábavou — přišel na myšlenku, že by bylo možno děla a vozy pro dopravu střeliva učinit méně nápadnými tím, že by se opatřily pruhovaným nátěrem tří základních barev, žluté, modré a červené.

A pokusy konané s materialem takto pomalovaným v Aldershot-u ukázaly pak skutečně správnost tohoto nápadu. Oddíly vojska, které byly vyslány, aby vyhledaly děla takto pomalovaná, jež stála v poli nekrytá, nalezly je velmi ztěžka a obyčejně teprve, když se k nim přiblížily již až na vzdálenost 1 km.

Budiž při této příležitosti vzpomenuto, že skotští horalé — highlanders — chodí i na lov ve svém světoznámém pestře čtverečkovaném národním kroji, aniž by jeho pestrou barvou poplašili zvěř na lovu na číhané.

I ve přírodě se nalézají nad míru pestré směsice barev, které právě proto nejsou nápadné, neboť na nějakou vzdálenost splývají všechny ty barvy v jakousi neurčitou a nenápadnou šeď. Nápadné — neboť velmi vzácné — jsou ve přírodě právě jen větší jednobarevné plochy.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1903, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. července 2018


Diskuze k článku „Překvapivé zbarvení vojenských děl, inspirované přírodou“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.