Kde se vzala, tu se vzala bota (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Už stovky let považujeme oblečení i obuv nejen za nutnost, ale i za módu. Za prostředek, jak se někomu líbit a cítit se dobře. Bez bot si málokdo z nás dokáže představit svůj život. A pro některé dámy se dokonce stal nákup nových bot vášní a koníčkem. Pojďme se společně podívat na vývoj a historii bot.

Boty z keramiky i ze slámy

Lidé měli potřebu obouvat se už před desítkami tisíci lety. Vědci se však stále nemohou dohodnout, zda první bota byla vynalezena před 10 nebo 40 tisíci lety. Archeologické nálezy se pyšní třeba keramickými boty, které patřily řecké dámě 900 př. n. l. Spíš než podle dochovaných nálezu bot, vědci odhadují vznik bot podle palce u nohy, jenž se začal velice rychle zmenšovat již před víc než 40 000 lety právě v důsledku nošení bot.

Mezi první boty patřily především sandály nebo žabky, též zvané kristusky, z kožených, slaměných, ale i keramických materiálů. Až teprve ve 20. století se v obuvnictví začaly ve velkém objevovat materiály, jako jsou guma a plasty.

Boty, které má v botníku snad každý

I když bota prošla nesmírnou evolucí, paradoxně si jedny z prvních modelů bot zachovávají stále své prvenství v oblibě. Samozřejmě musely projít nejen kosmetickými úpravami. Tak například půvabné žabky a sandále Ipanema má v botníku skoro každá žena, protože léto bez nich by prostě nebylo ono. Jsou však i jiné značky, které sází na klasiku.

Světové značky obuvi a jejich stálice

Jak už jsme se zmínili na začátku, staly se především dámské boty módním doplňkem. Tradiční ruční výrobu vystřídala masová výroba. Přední výrobci Converse, Paez či Ipanema si však stále zakládají na originalitě svých produktů, a především na jejich kvalitě.

Boty Converse dobyly svět díky nesmrtelným plátěným keckám. Jejich nošení si užívali i slavní lidé a ikony hudební scény. Oproti tomu boty Paez vsadily na argentinskou tradici. Jsou typické pro své pestré barvy a nevšední vzory. V létě oceníte jejich lehkost.

Dámské boty Ipanema vám přináší dotek Brazílie. Žabky vyráběné z recyklovatelných materiálů jsou anatomicky tvarované a okouzlí vás svými letními barvami.

Je skvělé žít v době, kdy je nakupování bot a jejich nošení radostí.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
12. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.