Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Lékařský oblek na operační sál (1909)
původně vyšlo: Epocha 1909, autor —s.

Sterilní lékařský oblek při provádění operace je dnes absolutní samozřejmost. Začátkem minulého století ale šlo o zajímavou novinku, která radikálně zlepšila kvalitu lékařské péče.

Oděv pro operatéry. - klikněte pro zobrazení detailuOděv pro operatéry.

Oděv pro operatéry

Od zavedení Lister-ovy methody v chirurgii, dle níž se veškeré přístroje operatérovy i jiné potřeby pečlivě desinfikují, bylo nebezpečí nákazy při chirurgických výkonech jak pro lékaře tak i pro nemocného omezeno na minimum, jmenovitě když byly v nejnovější době některé nedostatky této methody odstraněny methodou sterilisační, při níž se choroboplodné organismy ničí horkem.

Sterilisace této se užívá pro chirurgické nástroje a nádoby, kdežto desinfekce operatéra i pacienta samotného se děje methodou aseptickou, totiž omýváním různými roztoky.

Při tom všem jest ovšem lépe přenesení různých mikrobů na tělo neb šaty raději předejít, za kterýmž účelem navrhl professor Dr. Doyen, známý pařížský operatér, zvláštní oblek pro operatéry, jak jej spatřujem na obrázku.

Oblek ten sestává z přiléhající haleny ze sterilisovaného plátna, bílé zástěry, pryžových rukavic a kukly s jakýmsi závojem, takže volnými zůstávají pouze oči. Celý oblek se pak po vykonané operaci řádně vypere v antiseptických roztocích.





Debata k článku 'Lékařský oblek na operační sál (1909)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1909, autor —s.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
23. srpna 2012



Reklama



Hledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

Reklama



Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: