Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Sterilní lékařský oblek na operační sál

původně vyšlo: Epocha 1909, autor —s.
Sterilní lékařský oblek při provádění operace je dnes absolutní samozřejmost. Začátkem minulého století ale šlo o zajímavou novinku, která radikálně zlepšila kvalitu lékařské péče.


Oděv pro operatéry

Od zavedení Lister-ovy methody v chirurgii, dle níž se veškeré přístroje operatérovy i jiné potřeby pečlivě desinfikují, bylo nebezpečí nákazy při chirurgických výkonech jak pro lékaře tak i pro nemocného omezeno na minimum, jmenovitě když byly v nejnovější době některé nedostatky této methody odstraněny methodou sterilisační, při níž se choroboplodné organismy ničí horkem.

Sterilisace této se užívá pro chirurgické nástroje a nádoby, kdežto desinfekce operatéra i pacienta samotného se děje methodou aseptickou, totiž omýváním různými roztoky.

Při tom všem jest ovšem lépe přenesení různých mikrobů na tělo neb šaty raději předejít, za kterýmž účelem navrhl professor Dr. Doyen, známý pařížský operatér, zvláštní oblek pro operatéry, jak jej spatřujem na obrázku.

Oblek ten sestává z přiléhající haleny ze sterilisovaného plátna, bílé zástěry, pryžových rukavic a kukly s jakýmsi závojem, takže volnými zůstávají pouze oči. Celý oblek se pak po vykonané operaci řádně vypere v antiseptických roztocích.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1909, autor —s.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. srpna 2012


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Sterilní lékařský oblek na operační sál


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: