Mechanické housle, které obdivoval i český houslový virtuos Jan Kubelík

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1908, autor neuveden.
Je možné, aby stroj dokázal ovládnout hru na tak náročný hudební nástroj jako jsou housle? Článek z roku 1908 vám takový stroj představí. A hraje dokonce lépe, než jak by to dokázal jakýkoliv člověk.
Následující text pochází z roku 1908

Mechanické koncertní housle.

V názvu jest jakási nepřesnost, kterou nutno ihned opravit. Nejsou totiž housle mechanické, ale jejich smyčec. Housle jsou pak téměř přesně tytéž, jichž používají virtuosové, avšak zvuk je vyluzován zcela mechanicky.

Litujeme, že není nám možno podrobně popsati tento zvláštní hudební nástroj, který teprve před nedávnem spatřil světlo světa a sotva již obdržel všecky evropské patenty, o něž zažádal jeho vynálezce Američan. Lze nám bohužel uvésti jen to, co vynálezce sám uznal za dobré sděliti s veřejností.

Housle jsou položeny pod skřínkou, jež připomíná celkem dle svého zařízení psací stroj a obsahuje řadu klapek, nahrazujících prsty levé ruky houslistovy. Klapky jsou uváděny v činnost elektromagnety. Klapky tlačí na struny přesně na místech nutných pro vznik určitých tónů a mění dle potřeby hrané skladby počet i intensitu vibrací udílených strunám samočinným smyčcem.

Smyčec sestává z desk otáčejících se kol čepů. Pohyby těchto desek jsou řízeny elektromagnety. Elektrický motorek, ukrytý uvnitř přístroje, poskytuje potřebnou hnací sílu. Skladby se přehrávají pomocí ohebných pásů, podobných oněm, jichž se užívá při mechanických pianech.

Výkon nástroje je prý velmi pěkný, necht se již jedná o populární skladby nebo o hudbu klassickou. Americké i francouzské časopisy sdělovaly, že náš slavný virtuos na housle Jan Kubelík byl prý v Chicagu jedním z prvních, kdož slyšeli nástroj ten hrát. Byl prý jim udiven i poněkud rozmrzen. Nevíme, co je na tom pravdy, tolik je prý však jisto, že nástroj nepřehrává snad své kousky jen jako kolovrátek, nýbrž přednáší je jemně i vzletně. Vkládá prý do přednesu celou svou „duši“. Střídá podivuhodně effekty a reprodukuje prý nej menší nuance skladatelovy.

Konečně má tento nástroj před živým houslistou ohromnou výhodu, že má veliký počet prstů, jimiž může účinkovati současně. Z toho plyne možnost hráti zároveň i doprovod. Jde však prý ve své výkonnosti ještě dále, poněvadž hraje duetta na jedněch a týchž houslích s takovou harmonií a objemem tónů, jakoby dva houslisté současně hráli.

Vynálezce se domnívá, že jeho nástroj bude do jisté míry soupeřiti s virtuosy na housle. Nástroj prý se hodí znamenitě pro komorní koncerty, jež prý budou levnější, poněvadž nebude třeba platiti vysoké honoráře virtuosům. Avšak nástroj sám není pro každého snadno dosažitelný, neboť stojí 6000 franků.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. června 2018


Diskuze k článku „Mechanické housle, které obdivoval i český houslový virtuos Jan Kubelík“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.