Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nejnovější české město - Vršovice
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Dnes jsou Vršovice součástí Prahy. Archivní článek z roku 1903 vám ale přiblíží dobu, kdy byly Vršovice samostatným městem a seznámí vás i s jejich slavnou historií.


Pohled na Vršovice

Nejnovější české město, ale dějinami jedno z nejstarších obcí českých. Neboť jméno jeho odvozuje se od slavných Vršovců, šlechticů po vládnoucím rodě Přemyslovců nejmocnějších, o nichž je známo, v jak krvavých zápasech utkávali se s Přemyslovci a Slavníkovci; rudé stopy krve značily jejich historii po několik století až do doby, kdy od knížat českých zákeřným způsobem do jednoho byli vyhubeni.

Domnělý znak jejich, dvě skřížené sekery, přijat i do nového znaku městského. Za starodávna tvořily Vršovice jednu ze vzdálenějších obcí od Prahy; teprve když hradby pražské pobořeny a na jejích místě a za nimi vzniklo město Král. Vinohrady v bezprostředním sousedství Prahy, dostalo se i Vršovicům přes Vinohrady spojení s královskou veleobcí; neustálým usazováním se zde zvláště třídy dělné vzrostly Vršovice tak, že dnes mají přes 15.000 obyvatelů.

Vršovice leží na úpatí svahu vinohradského v poříčí nevzhledného potoka Botiče; ale samy snaží se všemožnou péčí o zdravotnictví a množstvím škol starati o zdraví, tělesný i duševní vývoj malého člověka, a stojí po boku nejpřednějším v tom ohledu obcím českým.

Ovšem že snad za nedlouho zmizí také v moři naší budoucí »veliké« Prahy, ale historické a rázovité jméno své zachovají si pro vždy!původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. června 2018Debata k článku 'Nejnovější české město - Vršovice'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.