Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Nejnovější české město - Vršovice

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Dnes jsou Vršovice součástí Prahy. Archivní článek z roku 1903 vám ale přiblíží dobu, kdy byly Vršovice samostatným městem a seznámí vás i s jejich slavnou historií.


Pohled na Vršovice

Nejnovější české město, ale dějinami jedno z nejstarších obcí českých. Neboť jméno jeho odvozuje se od slavných Vršovců, šlechticů po vládnoucím rodě Přemyslovců nejmocnějších, o nichž je známo, v jak krvavých zápasech utkávali se s Přemyslovci a Slavníkovci; rudé stopy krve značily jejich historii po několik století až do doby, kdy od knížat českých zákeřným způsobem do jednoho byli vyhubeni.

Domnělý znak jejich, dvě skřížené sekery, přijat i do nového znaku městského. Za starodávna tvořily Vršovice jednu ze vzdálenějších obcí od Prahy; teprve když hradby pražské pobořeny a na jejích místě a za nimi vzniklo město Král. Vinohrady v bezprostředním sousedství Prahy, dostalo se i Vršovicům přes Vinohrady spojení s královskou veleobcí; neustálým usazováním se zde zvláště třídy dělné vzrostly Vršovice tak, že dnes mají přes 15.000 obyvatelů.

Vršovice leží na úpatí svahu vinohradského v poříčí nevzhledného potoka Botiče; ale samy snaží se všemožnou péčí o zdravotnictví a množstvím škol starati o zdraví, tělesný i duševní vývoj malého člověka, a stojí po boku nejpřednějším v tom ohledu obcím českým.

Ovšem že snad za nedlouho zmizí také v moři naší budoucí »veliké« Prahy, ale historické a rázovité jméno své zachovají si pro vždy!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. června 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.