Centrální vysavač, překvapivě stará součást domácnosti

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Epocha 1907, autor —a.
Centrální vysavače se dnes stávají součástí moderních domácností. Historický článek z roku 1907 vám ale ukáže, že vlastně nejde o žádnou novinku.
Následující text pochází z roku 1907

Odstraňování prachu ssáním.

Poněvač způsob čištění místností vyssáváním je nadmíru pohodlný a účinný, přirozeno, že se také brzy velice rozšířil, a že se vyskytuje stále větší řada konstrukcí sem spadajících.

Mezi nej poslednějšími novinkami v tomto oboru dlužno vzpomenout ústředních odprašovacích zařízení pro celé budovy, jež jsou jen důsledkem obdobných ústředních zařízení vodovodních, osvětlovacích, kanalisačních, výtopných atd., kterými jsou opatřeny moderní stavby.

O tom, že odssávání jest jedině účelným způsobem odstraňování prachu, není už zde se třeba rozšiřovat, neboť je to věc samozřejmá; přihlednem tedy na podrobnosti tohoto zařízení znázorněného na připojeném obrázku.

Přístroj, kterým se vyvozuje částečná vzduchoprázdnota, to jest kterým se vyssává z koberců, nábytku atd. vzduch, nahradil inženýr P.

Schauer tím způsobem, že do sklepní místnosti budovy umístil jednoduchý ejektor, přístroj to, jenž nassává vzduch proudem vody z obyčejného vodovodu. Tím odpadá při tomto zařízení potřeba zvláštního motoru pro pohon vývěvy, která je hlavní součástí takových zařízení dosud obvyklých, neboť tlaková voda je dnes zavedena do každé budovy.

Od ejektoru V vede po celé výšce budovy potrubí R, na něž je pro zesílení účinku připojena nádrž T; v každém patře budovy na chodbě je pak potrubí to opatřeno šroubením A, na něž možno v případě potřeby připojit a zavést do každého bytu ohebnou hadici opatřenou na konci známým nám již ssacím nátrubkem. Ssaci hadice je společná pro všechny nájemníky v domě. Potrubí R může ovšem být vedeno i vně budovy na zadním jejím průčelí, nebo vůbec nahraženo dlouhou hadicí hned ze sklepa, která se pak zavede oknem do příbytku, jenž se má čistit.

Tímto způsobem získáno velmi laciné čisticí zařízení pro nájemné domy; cena jeho v Německu, kde Schauer-ovo zařízení dochází rychlé obliby, činí pro obyčejný třípatrový dům asi 900 Mk. Úplné vyčištění bytu se všemi koberci, polštářovaným nábytkem atd. stojí pak průměrně asi 9 Mk.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —a.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. května 2018


Diskuze k článku „Centrální vysavač, překvapivě stará součást domácnosti“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.