Pražské trhy za dob našich prababiček

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1926, autor neuveden.
Chodíte na farmářské trhy? Jaké to na podobných trzích bývalo v dávných časech vám popíše článek z roku 1926.


Pražské trhy

Venkovanky závidí velkoměšťkám steré výhody, které Praha poskytuje. Ale jakmile se na svět rozesměje jaro, vkrádá se trochu závisti zase do srdcí Pražanek a ony s lítostí vzpomínají na rozkvetlé sady přímo před okny malých domečků, na keře a květy po lukách a stráních rozseté.

Samy, nemajíce jarní dekorace bohaté přírody, krášlí své příbytky, ztracené v šedi vysokých, nevlídných činžáků a úzkých ulic alespoň skrovnými vě- tévkami venkovské zeleni a zastavují se na cestě z nákupu na Uhelném trhu a sním sousedících ulicích, aby si za nějakou korunku koupily trochu květu pro své temné pokojíky. Bodré prodavačky, většinou venkovanky, mají ve svých ošatkách vyloženo kus venkovského jara, a veselou tváří, přívětivým slovem doporučují své vonné, krásné zboží.

Kus dále kralují zase nad ošatkami žlutých pomerančů a velikých karfiolů jejich neméně hodné sousedky, jejichž zboží se těší rovněž značnému zájmu kupujících. Pražské květinářky, ovocnářky a ostatní trhovkyně jsou svérázným, dobrým nárůdkem. Poctivě si ten svůj denní chlebíček vydělávají a ani největší zima a mráz nepřipraví je o charakteristickou vlastnost: dobrý humor, výbornou vyřídilku a přívětivou ochotu. Ale ublížit si nedají, neboť mimo jiné jsou i národem nad jiné energickým.

Pražské květinářky, zelenářky a ovocnářky jsou tak typickými figurkami, že by bylo těžko si bez nich naše ulice představit. Nejsou to mladé dívčiny, které v cizině nabízejí květy kolemjdoucím — u nás je toto odvětví obchodu vyjí raženo ženám věku usedlejšího.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1926, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. května 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.