Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Novinka Rusko-japonské války: torpédo
původně vyšlo: Obrazový zpravodaj z bojiště 1904, autor neuveden.

Jak probíhal torpédový útok za Rusko-japonského konfliktu a jak se proti této tehdejší vražedné novince tehdejší námořníci bránili? To vám popíše článek z roku 1904.


Torpedový útok.

Válka Rusko-žaponská započala ve znamení nejstrašlivější zbraně, jíž dnešní válečnictví vládne: torpeda.

Nepozorován, chráněn noční tmou přibližuje, se torpedový člun k nepřátelské lodi a ve vhodném okamžiku vystřelí. Torpedo, hnáno stlačeným vzduchem a pohybováno šroubem, letí a narazí-li na loď, způsobí výbuch, při němž nejpevnější ocelové konstrukce se lámou jako třtiny. Mine-li se však cíle, hrozí i pak ve vodě zhoubou všemu, s čím se setká, tedy i lodím strany, jež je vystřelila.

Proti zákeřné této zbrani má loď jedinou zbraň: světlo. Byl-li torpedový člun spozorován pomoci reflektoru, na stojanu umístěném, je po něm veta; střelba z děl jej v několika okamžicích potopí.

Býti v mužstvu torpedového člunu znamená proto téměř tolik jako vydati se na smrt — přes to však je dobrovolníků k službě této se hlásících vždy daleko více než je třeba.původ historického článku:
Obrazový zpravodaj z bojiště 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. května 2018Debata k článku 'Novinka Rusko-japonské války: torpédo'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.