Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak správně prát vlněné ponožky a punčochy? Nechte si poradit od prababiček!
původně vyšlo: Česká hospodyně 1900, autor neuveden.

Máte občas problémy s praním vlněného oblečení a prádla? Zkuste se inspirovat návodem na praní vlny z roku 1900, podle kterého se řídily již naše prababičky.


Jak prát vlněné punčochy

Aby vlněné punčochy nezvlasovatěly a se nesrazily, docílíme tímto postupem praní: Neperme všecky punčochy a vůbec vlněné šatstvo v oddílech, nýbrž každý kus zvlášť a sice bez přestávky.

Rychlé vypraní jest vůbec první podmínkou. Nejlépe je připraviti si ve třech nádobách prací tekutiny a sice: v první mírně silný sodový louh s mýdlem, pak slabší louh a konečné vlažnou vodu s trochou mýdla.

V těchto tekutinách pereme postupně bez přestávek každý kus zvlášť a pak vymácháme jej v měkké čisté vodě. Úplně studená voda k vymáchání činí vlněné věci tvrdými.

Po vymáchání kusy dobře vyždímeme a pevné do lněných plín zabalíme, čímž rychlého uschnutí docílíme. Tak vyprané kusy rozbalíme, vytáhneme a pověsíme k dosušení.

Vlněné punčochy, které prány byly ve velmi mastném anebo příliš horkém louhu a pak delší čas v prádelním koši ležely — vždy zvlnatí.původ historického článku:
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. května 2018Debata k článku 'Jak správně prát vlněné ponožky a punčochy? Nechte si poradit od prababiček!'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.