Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jaké to bývalo při odvodech do armády?
původně vyšlo: Obrazový zpravodaj z bojiště 1905, autor neuveden.

Jak kdysi probíhaly odvody do armády a jakou u toho měli budoucí vojáci náladu - to vám v dnešní slavnostní den popíše článek z roku 1905.


Odvody

Doba odvodů se opět přiblížila; doba pláče dobrých matiček a loučení se — byť na chvilénku jen — s milenkami.

Vesele si vyšlapují hoši městští i vesničtí. Na mnohých místech jdou s vesnickou muzikou, při níž si prozpěvují. Za čapkou a kloboukem neschází arciť nějaké kytičky, podobně v knoflíkové dírce.

A což když jdou od odvodu ; tu ulice a silnice rekrutům ani nestačí, vejskot rozléhá se daleko široko, jak pěje náš Vítězslav Há1ek v „Pohádkách z naší vesnice“ :

Jdou rekruti, vejsknou ze všech sil,
hejsa! na stranu čapku —
„A kdyby to vlastní otec byl,
načepím poslední kapku!"
A matky na prahu, starosti plaší:
„To nejsou synové naši!"

Mnozí, nemohouce se dočkati již vojny, koupí si vojenskou čepici svého oddělení, na níž si neobyčejně zakládají. Prozatím se pomalu budou připravovat!' na vojnu, aby na podzim narukovali. To bude teprve pláč a loučení!původ historického článku:
Obrazový zpravodaj z bojiště 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. května 2018Debata k článku 'Jaké to bývalo při odvodech do armády?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.