Již staletí se pojišťovny starají o naše peníze (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Dnes člověk pomalu nemůže vystrčit nos ze dveří, aby jej někdo nepojistil. Na jakých základech pojišťovny vyrostly? První záznamy o pojišťovacích spolcích jsou známy už z Egypta. Což dokazuje, že lidé mají přirozenou potřebu připravovat se na nejrůznější rizika plynoucí ze ztráty, nemoci, krádeže i přírodních katastrof. Pojďme se teď podívat na historii českého pojišťovnictví do dob, kdy vznikla slavná pojišťovna Slavia.

Pojišťovny za dob císaře pána

Základní myšlenkou pro vznik pojišťoven byla především ochrana života (nebo smrti) a majetku. Ve starém Egyptě se mezi sebou domlouvali kameníci a stavitelé pyramid, protože to byla práce dost riziková, docházelo k častým úmrtím. Kameníci chtěli mít jistotu, že bude postaráno o jejich důstojný odchod. V Řecku jsou první zmínky o sociálním pojištění, řecký stát vyplácel náhradu škody svým vojákům po návratu z bitvy. O pojištění se mezi sebou domlouvali ve velké míře také obchodníci. Zprvu pojištění nemělo vůbec výdělečný charakter, obchodníci a řemeslníci se na škody skládali.

Za Habsburků měli lidé největší obavy z požáru, a to i na českém území. Takže první zmínky o pojišťovnách v Čechách přichází právě z období, kdy vládla Marie Terezie. Císařovna vydala roku 1726 Dekret o zřízení požárních pojišťoven. Ten se však neujal z důvodu už tak tíživé finanční situace poddaných. Marie Terezie se nevzdávala a zajímala se více o pojištění. Podněcovala vznik pojišťoven a snažila se lidem postihnutým přírodní katastrofou pomáhat dobročinnými sbírkami.

První česká pojišťovna byla založena 1827

Nakonec se pojištění a pojišťovnictví podařilo právně upravit až císaři Františku I., a to patentem v roce 1819, který dovoloval vznik pojištění jako soukromého podnikání. V 1777 už však byla založena první pojišťovna proti škodám z ohně na polních zásobách, nábytku, nářadí a dobytku v Brandýsem nad Labem, neměla ale dlouhého trvání. Po patentu císaře pána vzniklo hned několik pojišťoven zaměřených opět na ochranu před požárem. Postupně se přidávaly i životní pojišťovny. V této době byla založena i První česká vzájemná pojišťovna (1827), která roku 1881 vyplatila historicky největší náhradu škody při požáru Národního divadla. Náhrada činila 297 869 zlatých.

Pojišťovací banka Slavia

Slavná pojišťovna Slavia vznikla roku 1868 a byla výhradně českou pojišťovnou. Historicky měl její vznik dopad nejen v oblasti pojišťovnictví, ale i na národní postoj vlastenectví. Za což samozřejmě mohlo i tehdejší Národní obrození. Slavia si získala mnoho příznivců i z řad umělců. Byla podporována například Františkem Palackým. Po znárodnění pojišťoven v roce 1945 byla Slavia jedna z pěti uzákoněných pojišťoven. Před znárodněním bylo v Československé republice registrováno přes 700 pojišťoven.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
29. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.