Co dokáže s ženským tělem udělat nošení korzetu?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Žena, její krása a život pohlavní 1916, autor Dr. K. Malý.
Móda někdy nutí ženy ke zvláštním věcem. Jaký vliv na zdraví a krásu ženy mělo nošení šněrovačky vám popíše článek z roku 1916.
Následující text pochází z roku 1916

O šněrovačce.

Šněrovačka jest zlem, jemuž nebude učiněna v ženském světě přítrž, dokud hlavní základy zdravovědy a pravé krasovědy nestanou se majetkem ženského rozumu. Šněrovačka či korset má sloužiti účelu dvojímu: Zdánlivě krásu těla zvýšit! a krýti tělesné vady.

Většina žen se domnívá, že nejkrásnější ozdobou těla jest útlý pas. Domněnka tato jest do jisté míry oprávněnou. Pěkný tvar pasu podmíněn jest šířkou ramen a šíří kyčli. Nikterak tudíž na tom nezáleží, mnoho-li pas měří centimetrů v objemu, nýbrž na tom, jakých rozměrů jsou zmíněné dvě šířky (ramen a kyčli). Představme si tudíž děvče, jehož pas měří v objemu velmi málo, ale jehož šířka ramen není skorem větší nežli šíře pasu. Zdali takový pas, třebas útlý, možno nazvati krásným?

Přirozená krása pasu spočívá na průběhu křivek, které od nejužšího místa dolní části hrudníku nahoru i dolů od sebe se rozbíhají v měkké, nezlomené linii. Šněrovačka přirozenou krásu pasu znetvořuje. Z té příčiny všecky opravdu krásné ženy měly by se zříci nosení šněrovačky, která jejich kráse jest na úkor.

Leč pohlédněme na obnažené tělo ženy, která již od mládí se šněrovala! Hrudník jeví znetvoření a zúžení dolní své části. Přes břich nad pupkem probíhá rýha, pod níž silně vystupuje šněrovačkou vytlačený kulatý, nevzhledný břich. Klenba hrudníku klesává a prsy rovněž následkem toho klesají níže. Břich sám ztrácí svoji pěknou přirozenou formu, ježto dolní jeho část následkem tísnění útrob šněrovačkou se vyklenuje a sklesává.

Stálý tlak šněrovačky působí nepříznivě i na svalstvo, a to svalstvo hrudníku a zvláště zad. Svalstvo pod tlakem šněrovačky slábne. Proto také ženy šněrovačce zvyklé pociťují ihned v zádech bolesti, jakmile šněrovačku svléknou.

Nejzhoubnější vliv šněrovačky lze však pozorovati hlavně na ústrojích břišních. Na játrech vyvinuje se brázda zvaná šněrovací rýhou, ledviny někdy bývají tlakem šněrovačky posunuty ze svého místa, střeva stlačují se dolů a tlačí na dělohu, která může následkem toho klesnouti značně níže. Oběh krevní vázne, zažívání stává se nepravidelným, ba i čmýra jeví různé odchylky.

Toho všeho vyvaruje se žena, která nenosí šněrovačky, nýbrž používá nejvýše přilehavého živůtku z pevné látky, který těla nesťahuje, nýbrž v přirozené poloze je udržuje a normální jeho tvar sleduje a zachovává.

Proto radíme znova všem ženám: Nenoste šněrovaček, které vaše těla znetvořují a vašemu zdraví škodí!


Původní zdroj historického článku:
Žena, její krása a život pohlavní 1916, autor Dr. K. Malý.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. dubna 2018


Diskuze k článku „Co dokáže s ženským tělem udělat nošení korzetu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.