Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Svatováclavský zámek Lauf, zajímavá památka na české krále v Bavorsku
původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.

Zajímavý středověký hrad, ozdobený sochou českého patrona a znakem českého státu, můžete nalézt v městečku Lauf an der Pegnitz nedaleko německého Norimberku. Čím je tento hrad pro Čechy tak zajímavý vám popíše článek z roku 1904.


Svatováclavský zámek v Bavorsku.

V Laufu, nedaleko Norimberka, v krajině nadmíru romantické, vypíná své omšené zdivo prastará památka česká — zámek Svatováclavský.

Poprvé upozornil na hrádek ten K. Hipman ve spise „Za Českou slávou“. Svatováclavský zámek, jejž dosud zdobí socha českého patrona a znak českého státu: obrovský, ale porouchaný dvojocasý lev, býval lovčím zámkem českých králů z dynastie Lucemburské.

Tehdá české panství sahalo až k samým hradbám pyšného Norimberka. Lesy okolní hemžily se tehdá zvěří a na bystřině Běhanici, protékající střelhbitě kol zdí hrádku Svatováclavského, nalézaly se ještě trosky slovanského obyvatelstva, o něž se „otec vlasti“ tak zajímal!

Karel I. dal zámeček znovuzříditi, okrášlil jeho bránu sochou sv. Václava a českým znakem. Jeho syn Václav, nejednou prodlel zde. Později za války Wittelsbachské, čeští žoldnéři v cizích službách hrad dobyli, o čemž městský kronikář Laufský zajímavé záznamy učinil.

Naši turisté, již tak rádi při svých návratech ze západu navštěvují Norimberk, neměli by opomenouti zajeti ten kousek cesty k Laufu, aby spatřili vzácnou památku české moci a slávy!původ historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. dubna 2018Debata k článku 'Svatováclavský zámek Lauf, zajímavá památka na české krále v Bavorsku'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.