Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Svatováclavský zámek Lauf, zajímavá památka na české krále v Bavorsku

původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.
Zajímavý středověký hrad, ozdobený sochou českého patrona a znakem českého státu, můžete nalézt v městečku Lauf an der Pegnitz nedaleko německého Norimberku. Čím je tento hrad pro Čechy tak zajímavý vám popíše článek z roku 1904.


Svatováclavský zámek v Bavorsku.

V Laufu, nedaleko Norimberka, v krajině nadmíru romantické, vypíná své omšené zdivo prastará památka česká — zámek Svatováclavský.

Poprvé upozornil na hrádek ten K. Hipman ve spise „Za Českou slávou“. Svatováclavský zámek, jejž dosud zdobí socha českého patrona a znak českého státu: obrovský, ale porouchaný dvojocasý lev, býval lovčím zámkem českých králů z dynastie Lucemburské.

Tehdá české panství sahalo až k samým hradbám pyšného Norimberka. Lesy okolní hemžily se tehdá zvěří a na bystřině Běhanici, protékající střelhbitě kol zdí hrádku Svatováclavského, nalézaly se ještě trosky slovanského obyvatelstva, o něž se „otec vlasti“ tak zajímal!

Karel I. dal zámeček znovuzříditi, okrášlil jeho bránu sochou sv. Václava a českým znakem. Jeho syn Václav, nejednou prodlel zde. Později za války Wittelsbachské, čeští žoldnéři v cizích službách hrad dobyli, o čemž městský kronikář Laufský zajímavé záznamy učinil.

Naši turisté, již tak rádi při svých návratech ze západu navštěvují Norimberk, neměli by opomenouti zajeti ten kousek cesty k Laufu, aby spatřili vzácnou památku české moci a slávy!


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.