Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak fungoval předchůdce dnešních automobilových interkomů?

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1904, autor neuveden.
Zajímá vás, jak vypadal a fungoval interkom v době kočárů a kočích? Popíše vám to historický článek z roku 1904.


Akustifon.

Jest to velmi užitečný akustický přístroj, hodící se k rozmluvám na krátké vzdálenosti.

Jak ukazuje vedlejší obrazec skládá se přístroj z akustické (mluvicí) trubky, která jest na jedné straně zakončena dvěma miskami; do jedné se mluví, druhou se naslouchá.

Na druhé straně jest trubka ukončena mluvicím - nátrubkem se signálovou píšťalkou. Kromě toho jsou na trubce poblíže konců ještě dva signálové balonky.

Složitější zařízení jest na stanici odesílací, jednodušší na stanicí přijímací. Celek značí veliký pokrok proti staré akustické trubce, při které bylo nutno přikládati přístroj střídavě k ústům a uchu. Akustifon hodí se velmi dobře v četných případech.

Obraz náš znázorňuje užití jeho při uzavřených kočárech. Aby se udělily rozkazy kočímu, jest obyčejně nutno otevříti okno, vyhnouti se z něho, zavolati kočího atd.

Je-li vůz opatřen akustifonem, stačí stisknouti signální balonek. Kočí uslyší píšťalku, přiloží nátrubek k uchu a přijme rozkaz. Akustifon zavádí do obchodu firma Chavez, Adorno et Cie v Paříži (čti: Šavé, Adorno e konpaní).


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak fungoval předchůdce dnešních automobilových interkomů?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: