Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Co nikdy nesmí chybět v dětském pokoji? Smích!

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Ignota.
Je jedna součást dětského pokojíčku, nezbytná pro šťastné dětství každého dítěte. Nekoupíte jí ale ani v tom nejlépe zásobeném hračkářství. Je totiž zdarma. Více v článku z roku 1929.


Smích v dětské světnici.

Nemusíte mít zrovna dětský pokoj; můžete obývat třeba všichni jednu místnost a přece může být u vás radost a štěstí. Může ho tam být víc než v přepychovém bytě. K dětství, mládí, patří smích.

Vyprávěl mi nedávno jeden známý, který dlel delší čas v Americe, že se mu zdá, že tam za mořem je mnohem více usměvavých dětských tváří, než u nás. Je prý nápadné, jaká vážnost jeví se u nás na dětských obličejích, jako by ti malí chápali již vážnost dnešní doby.

A je to nutné? Není, naopak zbytečné. Dejte dítěti radost, vyvolávejte na jeho tváři smích a vyvolávejte ho již od kolébky. Máte-li vy, mámy, starosti, neukazujte je dětem, neztrpčujte jim štěstí dětství, které je tak krátké.

Je uměním být veselým v dnešní době a není každému vrozeno, nelze se mu také snadno naučit. Přece však možno vrozený sklon k melancholii mírnit a učit dítě úsměvu. Záleží tu mnoho na matce. Jsou ženy, které dovedou být sluncem v rodině, které se dovedou s dětmi smát, dovádět, třeba by je potají svírala starost, jak s těmi málo korunami do soboty vystačí.

To jsou šťastné mámy, které vychovávají šťastné děti. Jdou-li s dětmi světem vesele, nedívají se pak ani děti šedými brýlemi a vidí více slunce než mraků. Tím ovšem není řečeno, že by musily být lehkomyslné, povrchní.

Veselý člověk, veselé dítě, jsou všude rádi viděni. A smích je dnes drahé koření, které se vysoko platí, můžete se o tom stále přesvědčovat.

Dítě zamračené, rozfňukané, není nikde rádo viděno, ostatní děti je těžko snášejí, raději se mu vyhýbají a nikdo je nepohladí. To přece nemůže být lhostejno matce, která své dítě miluje.

Je v zájmu životního štěstí učit již nemluvňátko smíchu a smát se s ním po celé dětství. Snad nemůžete dát dítěti bohatství, ale můžete mu dát velký statek — smích, slunné dětství, za které vám bude po celý život vděčno. Vzpomínky z dětství jsou trvalé a matka má zanechávat vzpomínky šťastné, aby dítě s láskou na ni vzpomínalo. Na drahé hračky dítě zapomene, nezapomene však na veselé chvíle, které s otcem a matkou prožilo.

Buďte dětmi mezi vlastními dětmi, vžijte se v jejich radost, smějte se s nimi a jásejte. Máte k tomu dosti příčiny: Není to největší štěstí života být matkou, uvědomit si, že jsem tomu růžovému, usměvavému tvoru dala život, že je mé, že je mohu učinit šťastné.

Nepodceňujte smích a vnášejte ho co nejvíce tam, kde dlí vaše dítě!


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Ignota.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.