Jak po zimě získat krásnou a zdravou pleť?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.
Zajímá vás, jak se po zimě staraly o svou pleť naše praprababičky? Podrobně vám to prozradí náš historický článek z roku 1929.


Pleť na jaře

Po letošní kruté zimě není naše pleť nijak ve vzorném stavu, nejen pleť v obličeji, jež byla vystavena mrazu i nepohodě, ale i pleť našich rukou, jež omrzaly i v nejteplejších rukavicích. Škodilo jí časté omývání v kuchyni v ledové vodě a časté změny teploty. Bohudíky však, zima je již pryč a vysvitlo jarní slunko, které sice odhalilo právě některé naše nedostatky, ale i ty lze spravit.

Nelze opakovat, že hlavní podmínkou pěstěni pleti je naprostá čistota pokožky, proto ruce, obličej i šíji důkladně vymýváme teplou vodou a pak teprv vtíráme krém. Na zhrublé ruce, rozpukané, a hodně sešlé, vezmeme lanolin. Na obličej, šíji a na ruce příliš zašlé používáme krému pod pudr, vždy ovšem jen velmi dobré jakosti, neboť na tom velmi záleží.

Pokud se natíráme hned po omytí krémem doma, pudrujeme se na krém práškovým pudrem, ne tuhým. Tuhým se pudrujeme pouze mimo domov z pudřenky, poněvadž sypkým pudrem bychom si poprášily šaty, anebo bychom jej rozsypaly do kabelky.

Proti sluníčku a prachu na jaře i v létě opatrujeme zvlášť svoji pleť. Do vody, kterou se omýváme, přidáme několik kapek tinktury benzoe; pleť bělí a jemní. Po omytí, pokud je pokožka zavlhlá, vezmeme malé množství krému nemastného, úplně bez tuku, nebo se zcela malou jeho přísadou. Je-li totiž horko, pleť hodně mastná se leskne někdy i je-li zapudrována, proto se mastný krém pod pudr vůbec pro léto nehodí.

Na noc pak po omytí vtíráme do kůže bělící krém, kterým kůže nejen zbělí, ale i osvěží. Žena, jež pozoruje, že jí začíná pleť ochabovat, nebo se jí počnou tvořit vrásky (v létě zvlášť, hledí-li proti slunci) musí pleť hodně vyživovat mastným krémem. Takový krém mastný také pokožku čistí; natíráme jej večer po omytí teplou vodou v dosti silné vrstvě na obličej. Ráno opět se smývá teplou vodou a pro den použije se nemastného krému pod pudr.

Také tvoření pih v létě a na jaře při prvním prudším slunéčku je velmi nepříjemné a často tyto pihy nám nedovolí slunce ani jak se patří užít. Ale i pro tuto vadu pleti máme již vyspělé výrobky kosmetické, takže není zapotřebí odpírat si radosti ze sluníčka, anebo být nešťastny při věšení prádla, či bílení na pažitě.

Pro osvěžení pletí v létě je nezbytno přidat do vody několik kapek kolínské vody. V horkých dnech nás nejen osvěží toto omytí, ale i zdravě naši pleť vymyje.

Teď na jaře, máme-li zahrádku, také při této práci musíme o ruce dbát. Kdo nemá zahrádku, má doma několik květináčů, které také na jaře přesazuje. Na ruce pak po umytí, po jakékoliv práci, nesmíme dát glycerin nebo krém glycerin obsahující — neboť pleť vysouší a odnímá jí ty výživné prvky, jež jí má dodat.

Pokud možno však, nebojme se slunéčka a vzduchu — poněvadž je pro nás zdrojem zdraví.

Nezapomínejme proti ani po stránce hygienické o pleť dbát; časté procházky nebo neděle ztrávená v přírodě, mají též velký význam na vzezření naší pokožky a svěžesti celého zjevu. Poté teplá koupel a ošetření pleti, jak shora uvedeno.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2018


Diskuze k článku „Jak po zimě získat krásnou a zdravou pleť?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.