Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Švédské hradby u Mladé Boleslavi, pozůstatek z doby třicetileté války
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

Článek z roku 1904 vás seznámí se zajímavou památkou ze švédského dobývání Mladé Boleslavi za dob třicetileté války.


Švédské hradby u Mladé Boleslavi

»Švédskými hradbami« neboli šancemi nazývá se u Mladé Boleslavi strmé návrší hory Chlumu, nejzazšího to výhonu křídového útvaru, nemálo zvýšeného nad okolní nízké náplavy pozdějšího původu.

Jsou zde zbytky valů, nasypaných z hlíny a ssuti opukové, ukazující na prastarý původ slovanský. Hrad ten ovládal jistě valnou část země Pšovanů i potomního Boleslavska, a odtud vzniklo snad i jméno novější, »švédských šanců« — jakožto místa, jež dle nezaručené pověsti Švédové za války třicetileté opevnili a řídili odtud útoky své proti Mladé Boleslavi.

S hradiště naskytá se rozhled mohutného okruhu daleko do českého kraje na všecky čtyři strany — do kraje jednoho v Čechách z nej úrodnějších a bohudíky — nejčeštějších.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. dubna 2018Debata k článku 'Švédské hradby u Mladé Boleslavi, pozůstatek z doby třicetileté války'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.