Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zajistí osm kol místo čtyř větší bezpečnost automobilů?
původně vyšlo: Práce a vynálezy 1922, autor B.

Jak zvýšit spolehlivost osobní automobilové dopravy? Jedna z možností testovaných v roce 1922 je zvětšení počtu náprav z klasických dvou na čtyři.

V poslední době vynořila se myšlenka zmenšiti u automobilů možnost zlomení os zvětšením jich počtu. Proto bylo navrženo, aby vozidla byla opatřena místo dosud obvyklých čtyř kol osmi až desíti koly.

Tato myšlenka byla již uskutečněna u mnohých vozů, které jezdí po kolejích, jako u větších vagonů železničních a elektrických tramwayí. Pouze u vozů, které nejezdí po kolejích, bylo zřídka zkoušeno překročiti obvyklý počet čtyř kol.

Obrázek znázorňuje pokus se zavedením 8 kol u osobního omnibusu k dopravě mezi San Franciskem a Los Angeles. Omnibus ten má 20 sedadel pro cestující a v zadní prostoře umístěna jsou zavazadla. Jeho rychlost jízdy obnáší až 88 km za hodinu. Těžiště vozidla leží nízko a jeho tvar klade vzduchu jen nepatrný odpor. Tento osmikolový omnibus urazil dosud 4500 kilometrů a dobře se osvědčil. 600 km dlouhou trať San Francisco—Los Angeles ujede za 15 hodin a 10 litrů benzinu vystačí na 40 km.

Podle zprávy „Scientific American" je jízdla v osmikolovém omnibusu tak příjemná a bezpečná, že si toto vozidlo získalo mezi obecenstvem, které dosud cestovalo železnicí, mnoho přátel.původ historického článku:
Práce a vynálezy 1922, autor B.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. července 2012Debata k článku 'Zajistí osm kol místo čtyř větší bezpečnost automobilů?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.