Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Osmikolový automobil (1922)
původně vyšlo: Práce a vynálezy 1922, autor B

Jak zvýšit spolehlivost osobní automobilové dopravy? Jedna z možností testovaných v roce 1922 je zvětšení počtu náprav z klasických dvou na čtyři.

Osmikolový autobus - klikněte pro zobrazení detailuOsmikolový autobus
Osmikolový automobil z roku 1922.
V poslední době vynořila se myšlenka zmenšiti u automobilů možnost zlomení os zvětšením jich počtu. Proto bylo navrženo, aby vozidla byla opatřena místo dosud obvyklých čtyř kol osmi až desíti koly. Tato myšlenka byla již uskutečněna u mnohých vozů, které jezdí po kolejích, jako u větších vagonů železničních a elektrických tramwayí. Pouze u vozů, které nejezdí po kolejích, bylo zřídka zkoušeno překročiti obvyklý počet čtyř kol.

Obrázek znázorňuje pokus se zavedením 8 kol u osobního omnibusu k dopravě mezi San Franciskem a Los Angeles. Omnibus ten má 20 sedadel pro cestující a v zadní prostoře umístěna jsou zavazadla. Jeho rychlost jízdy obnáší až 88 km za hodinu. Těžiště vozidla leží nízko a jeho tvar klade vzduchu jen nepatrný odpor. Tento osmikolový omnibus urazil dosud 4500 kilometrů a dobře se osvědčil. 600 km dlouhou trať San Francisco—Los Angeles ujede za 15 hodin a 10 litrů benzinu vystačí na 40 km.

Podle zprávy „Scientific American" je jízdla v osmikolovém omnibusu tak příjemná a bezpečná, že si toto vozidlo získalo mezi obecenstvem, které dosud cestovalo železnicí, mnoho přátel.

Debata k článku 'Osmikolový automobil (1922)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Práce a vynálezy 1922, autor B


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
3. července 2012ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: