Jak se v minulosti čistily koberce? (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
V dobách, kdy ještě vysavače neexistovaly nebo nebyly tak rozšířené jako dnes, čistily se koberce ručním způsobem. Jak se při čištění koberců postupovalo a jaké pomůcky a čistící prostředky se používaly? To se dozvíte v našem článku.

Jak se postupovalo, když ještě nebyly vysavače?

Dostat prach, drobný písek a další nečistoty z koberce bez použití vysavače byla v minulosti docela náročná práce.

Sám si ještě pamatuji z doby před zhruba 30 lety, že se k tomu používal klepač, klepačka či prakl, nejčastěji proutěný, v pozdější době celoplastové.

Koberec se vyklepával přehozený přes klepadlo. To bylo buď dřevěné konstrukce, kdy se koberec přehodil přes dřevěnou kulatinu, která se umístila v dostatečné výšce nad zemí nebo byla v blízkosti panelových domů sídlišť a ve dvorech činžovních domů umístěna klepadla kovové konstrukce, na kterých si každý obyvatel bytu mohl svůj koberec důkladně zbavit od prachu.

Klepání koberce byla poměrně fyzicky náročná činnost, koberec se kousek po kousku zbavoval ranami praklu nečistot, které padaly na zem, jemný prach se samozřejmě vířil ve vzduchu, takže se ho člověk často i nadýchal, ale je pravda, že takto se zbavil koberec prachu téměř dokonale.

V zimě, když napadl prachový suchý sníh, položil se koberec lícovou stranou na něj a vyklepával se ranami praklu do rubové strany.

Vysavače se dříve doporučovalo používat pouze na obyčejné strojně tkané koberce, u plyšových, žinylkových a ručně vázaných koberců se vysávání nedoporučovalo z důvodu nebezpečí vytrhávání vláken koberce silou sání. Pokud ale byly tyto koberce už více sešlapány a riziko bylo menší, čistily se občas i vysavačem.

Jak se koberce zbavovaly usazených nečistot?

Podobně jako dnes, i v minulosti se koberce čistily buď za sucha nebo za mokra.

1. Čištění koberců za sucha

K čištění koberců za sucha se používaly piliny z tvrdého dřeva, řádně prosáté a zbavené dřevního odpadu.

Piliny se napustily směsí benzinu a trichloretylénu, ale pouze tak, aby byly touto směsí navlhlé, v žádném případě z nich nesměla směs vytékat.

Navlhčené piliny se nasypaly na koberec a smetáčkem se chvíli po koberci rozmetávaly, aby se stačily nečistoty rozpustit a nabalit na piliny.

Při takovém čištění musel být zajištěn dostatečný přísun čerstvého vzduchu, aby se člověk nenadýchal výparů z čistidel.

Nakonec se piliny smetáčkem smetly z koberce pryč.

Zajímavé je, že princip suchého čištění přetrval i do dnešní doby, jen se samozřejmě změnilo technické vybavení a vyvinuly nové prostředky pro suché čištění koberců.

2. Čištění koberců za mokra

Čištění za mokra probíhalo podobným způsobem, jen se piliny napustily roztokem vody a saponátového přípravku a smetáčkem se opět rozmetaly po koberci.

Čištění mohlo probíhat několikrát po sobě podle míry znečištění koberce.

Nakonec se koberec přečistil pilinami zkropenými slabým octem. Ocet krásně osvěžil barvy.

Jaké další způsoby čištění koberců se používaly?

Hojně užívaným způsobem čištění koberců bylo pomocí kyselého zelí, kdy se vymačkané, takřka suché zelí, opět smetáčkem rozmetlo po koberci. Kyselé zelí obsahuje kyselinu mléčnou, která podobně jako ocet krásně oživila barvy.

Dalším přípravkem na čištění koberců byla obyčejný kuchyňská sůl. Koberec se posypal solí a smetáčkem navlhčeným v teplé vodě se metl po koberci.

Silně znečištění koberce se pak čistili buď vodou s přídavkem saponátového přípravku, nebo se používaly první přípravky na čištění koberců například pod obchodním názvem Peršan.

Postup byl následující:
1. Čistící prostředek se na nesl na koberec a ostrým kartáčem se zapracoval do koberce.
2. Vznikající pěna se stírala pravítkem a odstraňovala například pomocí houby.
3. Poté se koberec ještě jednou přečistil a překartáčoval, tentokrát už čistou vodou.
4. Nakonec se koberec stíral suchými utěrkami a hadrami, aby se odstranilo co nejvíce vlhkosti.

Velmi silně znečištění koberce (z chodeb, předsíní, ze schodišť) se mohly prát. Buď se koberec pral v dostatečně širokém žlabu nebo vaně, pokud byl velký, rozprostřel se za hezkého počasí venku na trávě, čistil se za dostatečného přísunu čistícího saponátového roztoku kartáčem a poté se proplachoval čistou vodou z konve. Místo saponátového přípravku se také používal roztok s mýdlem a malým přídavkem čpavku.

NÁŠ TIP na čištění koberců

Pokud vás zajímají další rady a návody na čištění a údržbu koberců za pomocí starých babských rad, určitě si přečtěte článek Jak vyčistit koberec domácími prostředky?

V současnosti nejúčinnější metodou na čištění koberců je tzv. extrakční metoda. Není to nic složitého a přístroje a přípravky si můžete zapůjčit běžně ve vašem okolí, pokud chcete mít opět koberce jako nové, přečtěte si praktické rady v článku Jak vyčistit koberec jako profesionál?



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
3. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.