Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak emancipace změnila ženské tělo?

původně vyšlo: Eva 1914, autor neuveden.
Přinášíme vám zajímavý výzkum z roku 1914, popisující jak změna životního stylu za poslední desetiletí změnila ženské tělo.


Stávají se ruce žen většími?

Americký sochař Daniel Chester French tvrdí, že tomu tak. Již několik let studuje ženské ruce a přišel nyní k tomu přesvědčení, že ruka ženská se zvětšuje.

Dlouhá, úzká ženská ruka, pokrytá jemnou pletí, je stále vzácnější a za to se vyskytuje čím dále tím více krátká, široká ruka, připomínající ruku mužskou. Kulturní vývoj ženy v posledních 50 letech pěstování sportu a tělesná cvičení, to vše vtisklo ženské ruce charakteristickou známku. Před 50 lety byla hra na klavír skoro jedinou prací rukou vzdělané dámy, kdežto nyní potřebují ženy rukou a jejich síly k sportu.

Dějiny vývinu ženské ruky od počátku středověku do nynější doby podávají nejlepší obraz duševního rozvoje ženy. Na prvních obrazech je ruka ženy nepěstovaná, tlustá a bezvýrazná a svědčící o absolutní duševní nesamostatnosti ženy, kdežto ženské ruce renaissance už ukazují jemný citový život.

Ale srovnány s dnešníma rukama žen, jsou dosud prosté, nerafinované, jsou jemné, slabé, kdežto dnešní nice svědčí o síle, o mohutném hmatu, uvědomělém chtění ženského ducha.


Původní zdroj historického článku:
Eva 1914, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. března 2018


Diskuze k článku „Jak emancipace změnila ženské tělo?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Hrnek „císař František Josef I.“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz