Jak naši předci pečovali o své zuby a jak odstraňovali zubní kámen?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.
Víte, že je dnes Světový den ústního zdraví? Při této příležitosti vám přinášíme návod z roku 1929, popisující jak se správně starat o svůj chrup a jak ze zubů odstraňovat zubní kámen.
Následující text pochází z roku 1929

Péče o zuby

Krásné a především zdravé zuby jsou nejen pokladem, ale i předností; mnohdy zcela nehezká tvář při úsměvu velmi získá, odkryje-li řadu hezkých zubů, a naproti tomu někdy velmi pěkný obličej může zažloutlými, nevyspravenými zuby úplně ztratit svůj půvab.

Mezery po vypadaných zubech by neměl mít už naprosto nikdo, poněvadž nejen že tento nedostatek úplně hyzdí a činí každého starším, ale je na závadu zdraví. Nesprávně rozkousaná strava nemůže být dobře strávena, často pak nastávají různé žaludeční a střevní katary a tím trpí celý organismus, a většinou i pleť.

Náklad na náhradu těchto zubů není tak velký, či vlastně nepoměrný k následkům. K lékaři jděme raději dřív, než bude pozdě, nejlépe za půl roku, poněvadž můžeme tak zabránit včas nejen velké bolesti, ale také samozřejmě i velkému kazu, a tím ovšem ušetříme i peníze, jež vydáme pak za velké a delší léčení.

I dětem nechme již mléčný chrup prohlížet. Předejdeme tím i u dětí bolestem zubů, a čím déle zachováme jim první chrup, tím bude druhý silnější. Ovšem, že musíme jít k dobrému odborníkovi, aby mléčné zuby nenechal příliš dlouho — aby druhý chrup nerostl křivě.

Udržování a čistění chrupu je velmi důležité. Každý den nejméně ráno a večer, ještě lépe však po každém jídle čistíme pečlivě zuby. Kartáček vybírejme raději tvrdší, s delšími štětinami a pastu pokud možno dobrou, jež neobsahuje alkalií a látek, jež leptají sklovinu.

Zuby čistíme přespříč a od shora dolů. Zubní vodička působí nejen dobře na zuby, ale i na ústní sliznice. Jednou za čtrnáct dnů vyčistíme zuby pemzou; (z prášku ossa saepiae) tím je vybělíme a zabráníme tvoření zubního kamene. Kartáček jednou za čtrnáct dní ponoříme na několik hodin do slaného roztoku.

Vyvarujme se horkých i hodně studených pokrmů, při nichž střídáním temperatury praská sklovina zubů, jež je přirozeně chrání před nákazou.

Co to znamená hezký a zdravý chrup, uvědomíme si, až když nás zuby bolí, nebo až když je pozdě. A proto raději ošetřme chrup dobře, dokud je čas.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. března 2018


Diskuze k článku „Jak naši předci pečovali o své zuby a jak odstraňovali zubní kámen?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.