Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se stavěly kvalitní silnice a jak stavbu zdražily moderní technologie - použití parního válce?
původně vyšlo: Hospodářský slovník naučný 1924, autor Kyr.

Zajímá vás, jak se v minulosti válcovala silnice a jaký pokrok a zvýšení nákladů přinesla náhrada koní za parní válce? To vám detailně popíše článek z roku 1924.


Silniční válec

Silniční válec slouží k uválení vozovky silniční. Je zařízen buď pro potah koňský nebo pro pohon parní.

Potahový válec je litinový, dutý buben, jehož ocelový hřídel je uložen v rámu, do kterého lze zasadití oj pro potah. Při válení se jezdí nejdříve s válcem prázdným o váze 3—5 t, pak se válec naplní vodou, aby se zvětšila váha, po případě je válec opatřen po obou stranách truhlíky na přítěž štěrkovou nebo pískovou; zatížený válec má pak 4—8 t. Cena válce kolísá od 1800 K asi do 2500 K.

Válec parní je silniční lokomotiva se širokými, těžkými koly, o celkové váze 13 až 18 t.

K parnímu válci přísluší:

1. Rekvisitní vůz pro nářadí a potřeby.
2. Dvě voznice na vodu.
3. Pojízdné čerpadlo.
4. Skarifikator či silniční pluh na rozrývání vozovky.

Válec s celým zařízením stojí 23.000 až 29.000 K. Za půjčení válce platí se denně (l0hod.) 70 K a dopravní výlohy.


Postup při válení

Před válením se povrch ojeté vozovky skarifikatorem rozryje. Dobytý štěrk, přeházením zbavený prachu a drtě, rozprostře se znova na kameninu a přikryje se novým, drobně tlučeným štěrkem. Nanesený štěrk se zhruba uválí, přikryje zásypem drti kamenné nebo jílovitého písku a pak za stálého kropení se dokonale uválí.

Výborně se osvědčuje t. zv. »kalení kameniny«. Ze silničního prachu a škrábků vytvoří se v kalužích na banketech kal, který se hází před pojíždějící válec. Kal zateče do kameniny a tvoří pak dobrý tmel. Před posledními jízdami posype se válený povrch pískem. Válení silnic vyžaduje určitých zkušeností, aby výsledek byl dokonalý.původ historického článku:
Hospodářský slovník naučný 1924, autor Kyr.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. března 2018Debata k článku 'Jak se stavěly kvalitní silnice a jak stavbu zdražily moderní technologie - použití parního válce?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.