Jak probíhal souboj amerických kovbojů? Žádné pistole, něco horšího!

původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.
Když se řekne souboj kovbojů, určitě vás napadne přestřelka s kolty. Kovbojové ale používali i brutálnější způsob souboje - laso. Jak takový souboj probíhal vám popíše historický článek z roku 1901.


Souboj lasem v Americe.

Jaký to rozdíl ve způsobu, jímž dva lidé vyrovnávají si svoji »čestnou záležitost!« U nás mimo důstojníky téměř o souboji neslyšet, ale v jiných zemích souboj platí stále za něco, čemu se vyhnouti naprosto nelze.

A mezi tak zv. cowboy v Americe, polocivilisovanými to pastýři obrovských stád, bývá nějaký ten souboj, smrtelné zranění nebo zabití na místě takřka na denním pořádku. Vždyť bez takovéhoto romantického dobrodružství by se člověk na prérii dlouhou chvílí zrovna okousal!

Nějaká malá hádka, často pouhý pohled — však se ví, co se za ním skrývá, nějaká ženština, již ovšem oba sokové míti nemohou, ale pro niž hoří stejnou vášní a dva muži, dosud třebas přátelé jako bratři, sáhnou rázem po své pušce, revolveru nebo noži, a za mžik je rozhodnuto, zajisté na prospěch obou. Jeden, vítěz, jest živ a majetníkem krásné zbožňované, a druhý nemusí pohlížet aspoň na jeho štěstí...

Ale obrázek náš stupňuje ještě celou hrůzu takovéhoto výjevu — souboje. Je to souboj lasem, na 10 m. dlouhým to provazem konopným, lněným, žíněným neb i koženým, upraveným tak, že jeden konec zakončen je jednoduchou smyčkou.

Oba sokové mají si vrhnouti druh druhu lano kolem krku, potom jej v divokém trysku strhnouti s koně, vléci po zemi, až se uškrtí. Zdá se, že i ti oba oři rozumějí této šílené hře a planou krvelačnou náruživostí svých pánů ...


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. března 2018


Diskuze k článku „Jak probíhal souboj amerických kovbojů? Žádné pistole, něco horšího!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.