Jak gentlemani získávali dokonale padnoucí klobouky?

původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.
Jakým speciálním postupem se kdysi upravovaly klobouky, aby dokonale pasovaly na zákazníkovu hlavu? Seznámí vás s tím článek z roku 1904.


Zajímavý přístroj ku přizpůsobení tuhých klobouků tvaru hlavy!

Vynález tento není vlastně nic nového, není však dosti znám, neboť jen málo kloboučníků v Praze „řidič“ tento má a klobouky naň upravuje. Proto umínili jsme si čtenářstvo naše s ním seznámiti a doporučujeme, by při nákupu klobouků, zřízení na tomto strojíku žádalo.

Největší výhody požívají ovšem při tomto upravování pánové, již mají hlavy jinak vytvořené než normální, v podobě vejčité. Vyskytují se totiž hlavy delší, neb zase kulatější než normální a dosti často úplně neforemné; mnohdy ani sám dotyčný pán neví, jak hlava jeho vypadá a ukáže-li mu kloboučník otisk na tomto řidiči, nechce se ku své hlavě znáti.

Tyto otisky, jež jsou v miniatuře provedené, uschovávají se, tak že pánové, již mimo Prahu dlí, chtíce sobě klobouk objednati, poznamenají, že otisk hlavy mají u dotčené firmy deponován a obdrží klobouk přesně na svoji hlavu zřízený.

Kloboučnická továrna Jan Weiss v Praze, jež nám právě tento řidič k fotografování ochotně zapůjčila, má v majetku několik set takovýchto otisků, jež jsou dosti zajímavé k prohlédnutí. Nacházíme zde mnoho otisků hlav. nám známých a již dávno na věčný odpočinek se odebravších českých velikánů, mezi nimi i otce Palackého, jehož vlastní klobouk tato firma chová jako historickou památku.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.