Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Lokomobila - parní lokomotiva pro jízdu po silnici
původně vyšlo: Hospodářský slovník naučný 1924, autor Ing. Č—ý.

Některé stroje ze začátku minulého století používáme dodnes, jiné jsou již překonány a zapomenuty. Tento osud potkal i parní lokomobily, které vám popíše článek z roku 1924.


Silniční lokomotiva

Silniční lokomotiva je lokomobila, která se svojí vlastní silou po cestách pohybuje.

Používá se jí jako obyčejné lokomobily ku pohánění různých strojů a mimo to i ku tahání těžkých břemen. Provádí se ve dvou způsobech, a to bud jest parní stroj upevněn na kotlu tak jako u lokomobil, nebo obráceně.

V prvním případu přenáší se pohyb ze zalomeného hřídele na zadní kola řetězem, kdežto v případu druhém ozubenými koly jako při lokomotivách oracích.

Vedle silničních lokomotiv parních používá se i silničních lokomotiv spalovacích (tz. »traktory«).původ historického článku:
Hospodářský slovník naučný 1924, autor Ing. Č—ý.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. března 2018Debata k článku 'Lokomobila - parní lokomotiva pro jízdu po silnici'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.