Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak boj o práva žen ovlivnil módu?
původně vyšlo: Eva 1914, autor neuveden.

Boj sufražetek o práva žen se netýkal jen volebního práva, ale například i oblékání. Historický článek z roku 1914 vám o tom prozradí více.


Americké sufražetky.

Také v Americe mají sufražetky, bojovnice za práva žen, žádající pro ženy hlasovací právo do sborů zákonodárných. V Americe to však popadly za jiný konec.

Začínají reformovat od sebe, což prý je vždycky moudřejší. Náčelnice amerických sufražetek paní Carrie Chapmanová-Cattová vydala bojovné prohlášení, kterým se vypovídá vyhlazovací válka — ženské modě! Šněrovačka je dána úplně do klatby.

Ale to nestačí. Jest nejvyšší čas — hlásá uvedená dáma — aby se osvobodily Američanky z nedůstojného otroctví mody a konečně — si oblékly kalhoty! Tím prý se to vyhraje.

„Neboť“ — praví paní Chapmanová-Cattová — „myslíme, že jsme krásné, ale nejsme, srovnáme-li se s přirozenou roztomilostí svých čínských sester. (?) Jim dovoluje oděv lehké a něžné pohyby Mohou do schodů i na žebříky lézti, jsou tvárnými i hybnými a mohou dáti hrát každému svalu svého těla beze stopy námahy.

Američanka však dnes jest právě tak jako její evropská sestra jen věšákem, na nějž věší krejčí své nápady. Nikdy by se nepodrobila Číňanka takému tyranství. Příliš dlouho již byly Američanky otrokyněmi!“

Tady to máme: Vedle všeevropské války vypukne teď ještě také americká revoluce v ženském odívání. Jaké to časy!původ historického článku:
Eva 1914, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. března 2018Debata k článku 'Jak boj o práva žen ovlivnil módu?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.