Julius Maggi - vynálezce levných potravin

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Slovo maggi je dnes synonymem dochucovadel a instantních pokrmů. Ve skutečnosti jde o jméno švýcarského vynálezce levných potravin, kterého vám popíše článek z roku 1912.
Následující text pochází z roku 1912

Julius Maggi zemřel.

V Kempttale ve Švýcarsku uložen byl nedávno k věčnému odpočinku Julius Maggi, doživ se 66 let. Odešel jím muž neobyčejného nadání a vzdělanosti, spojené s neúnavnou pílí a řídkou rázností.

Původně byl majitelem několika mlýnů na obilí. Počátkem let osmdesátých zaměstnával se na základě rozsáhlých studií problémem opatřiti rychle připravitelné, plně výživné a při tom levné lidové potraviny. Po dlouhých pokusech a po překonání nemalých obtíží vynalezl ony známé výrobky, které roznesly pak jeho jméno do všech končin světa.

Povzbuzeni a podpory dostalo se mu »Švýcarskou společností pro obecné dobro«, která se věnovala týmž otázkám a měla členy přední zástupce vědy. Byl to zvláště též známý lékař a inspektor továren, dr. Schuler-Mollis, jenž ihned seznal národohospodářský význam vynálezu toho. Svými vynikajícími vlastnostmi ducha a povahy získal Julius Maggi brzy zdatné spolupracovníky, s nimiž přivedl svůj nový podnik z malých začátků k největšímu rozkvětu.

Již r. 1886 založil v Bregenci pod svou firmou Julius Maggi a spol. továrnu pro Rakousko, která se od té doby stále rozšiřovala, aby mohla vyhověti potřebě. Hlavní prodej Maggiho výrobků pro Cechy má v Praze p. Václav Kadlec. V Tůních 8. Julius Maggi zřídil také několik vzorných hospodářství velkého slohu a založil další velké továrny a společnosti v Paříži, Miláně, Singen (v Bádensku) a v Berlíně.

Jeho nejstarší spolupracovníci, kteří stojí nyní v čele Maggiho závodů, vedou dále životní dílo zesnulého v duchu jeho.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2018


Diskuze k článku „Julius Maggi - vynálezce levných potravin“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.