Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Julius Maggi - vynálezce levných potravin

původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Slovo maggi je dnes synonymem dochucovadel a instantních pokrmů. Ve skutečnosti jde o jméno švýcarského vynálezce levných potravin, kterého vám popíše článek z roku 1912.


Julius Maggi zemřel.

V Kempttale ve Švýcarsku uložen byl nedávno k věčnému odpočinku Julius Maggi, doživ se 66 let. Odešel jím muž neobyčejného nadání a vzdělanosti, spojené s neúnavnou pílí a řídkou rázností.

Původně byl majitelem několika mlýnů na obilí. Počátkem let osmdesátých zaměstnával se na základě rozsáhlých studií problémem opatřiti rychle připravitelné, plně výživné a při tom levné lidové potraviny. Po dlouhých pokusech a po překonání nemalých obtíží vynalezl ony známé výrobky, které roznesly pak jeho jméno do všech končin světa.

Povzbuzeni a podpory dostalo se mu »Švýcarskou společností pro obecné dobro«, která se věnovala týmž otázkám a měla členy přední zástupce vědy. Byl to zvláště též známý lékař a inspektor továren, dr. Schuler-Mollis, jenž ihned seznal národohospodářský význam vynálezu toho. Svými vynikajícími vlastnostmi ducha a povahy získal Julius Maggi brzy zdatné spolupracovníky, s nimiž přivedl svůj nový podnik z malých začátků k největšímu rozkvětu.

Již r. 1886 založil v Bregenci pod svou firmou Julius Maggi a spol. továrnu pro Rakousko, která se od té doby stále rozšiřovala, aby mohla vyhověti potřebě. Hlavní prodej Maggiho výrobků pro Cechy má v Praze p. Václav Kadlec. V Tůních 8. Julius Maggi zřídil také několik vzorných hospodářství velkého slohu a založil další velké továrny a společnosti v Paříži, Miláně, Singen (v Bádensku) a v Berlíně.

Jeho nejstarší spolupracovníci, kteří stojí nyní v čele Maggiho závodů, vedou dále životní dílo zesnulého v duchu jeho.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.