Jarní móda z Paříže

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Nové pařížské mody 1911, autor neuveden.
Jaká byla nejnovější pařížská jarní móda v roce 1911, jaké střihy, barvy a materiály byly tehdy trendy? Přečtěte si náš historický článek a třeba vás bude tehdejší jarní móda inspirovat i letos.
Následující text pochází z roku 1911

Anglické jarní látky a jich barvy.

Jednoduchá letošní moda libuje si v anglických látkách. Nynější moda dle zvěstí ze všech stran přicházejících, opanuje pole i na dále a nedá se tak brzy potlačit modou ozdobnější.

Dlouhé pláště zůstanou i na dále modními a zhotovují se z měkkých, dvojatých, poddajných látek, které mají na líci vlas a proto se zdají daleko silnější, než-li ve skutečnosti jsou.

Protože jsou oboustranné je podšívka zbytečnou ; často jsou čtverečkované, měnivé a to v tonu jahodově zeleném, světle hnědě zeleném, mechově zeleném, světle modrém a modročerveném.

Z těchto měkce přiléhavých látek zhotovují se dlouhé, praktické pláště vycházkové i automobilové a zdobí se vkusně lemy ze satinu liberty a knoflíky. Velice oblíbeny budou látky kostičkované „pepita“ s odlišným rubem, takže i tu bude podšívka zbytečnou.

Pro teplejší měsíce připravují se tenké látky po obou stranách stejně tkané, zcela jemných vzorků, buď proužkované nebo drobně čtverečkované na olivově zeleně šedé, světle hnědé nebo hnědozelené půdě. Vzorek těchto látek je tak jemný, že pouze zcela na blízku vyniká. Některé látky mají rub pestře kostkovaný, nebo proužkovaný, jiné velké kostky mdlé barvy, jiné zase jsou dvojité z česané příze a tyto se hodí zvláště na kostýmy a pláště.

Ton těchto látek přechází obyčejně ze šedé do zelené nebo hnědé barvy. Velmi měkkou a přiléhavou je látka schetlando se vzorky v nejrůznějších tonech, nebo s protahovanými nitmi ve vzdálenosti 1 cm., které se vyjímají zvláště v bílé barvě jako rovnoběžně proštepované stehy. Jiné vzorky této látky jsou černě a bíle kropenaté, nebo jejich nitě tvoří místy malé chomáčky. Hotoví se z nich hlavně kostýmy.

Cheviot, vždy moderní, bude se nositi i letošního jara. Nitě jeho spojovány jsou celistvě a tím dociluje se vzorků částečně zrnitých, částečně čtverečkovaných nebo proužkovaných. Moderní chevioty mají malé pestré tečky jako špendlíkové hlavičky, vzniklé skřížením černé a bílé základní nitě a to buď světle fialové, oranžově žluté, smaragdově zelené, světle modré, červené nebo úplně světle zelené, ve vzdálenosti 2—3 cm. vetkané, dodávající látce zvláštního půvabu.

Velmi elegantním je hnědozelený cheviot s vlasem se žlutými, temně modrými, bílými a hnědými chuchválkovými nitmi ; protažené nitě na látce mívají barvu ruské zeleně a jsou od sebe vzdáleny na 2 cm. Takové látky hodí se zvláště na paleta a kostýmy. Zvláště moderním bude hnědozelený cheviot chomáčkové základní tkaniny s bílými protahovanými nitmi do čtverečků ; můžeme si představiti jak malé ty čtverečky jsou, když jich devět tvoří cm².

Měkké, anglické chevioty na letní kostýmy, mají jemné vzorky, nejvíce v barvě světle hnědé, pískové, ovšem v nejrůznějších odstínech. I ty mají však pestré protahované nitě světle zelené, lila, oranžové, úplně však jemného tonu. Zdá se, že tyto jemné hry barev budou charakteristickými pro letošní jarní anglickou modu. Velmi oblíbenou bude látka tresko, pak česaná příze na jarní žaketové kostýmy s hustými liniemi a čtverečkovými vzorky buď jednobarevné a to lila, starozlatové, myškově šedé, gazelově hnědé, nebo ve všech možných stříbrných nebo kovových tonech.

Fantastický homespun jmenuje se látka s hrubšími nitmi a chomáčkovými proužky; polohedvábný homespun má hedvábný lesk, jak již pojmenování ukazuje. Také jsou látky z proužkované česané příze, protažené hedvábnými nitmi; vločkový homespun má bílé, místy chuchvalkovité uzlíčky protahovaných proužků. Double cornet jmenují se látky pepita s jednobarevným lesklým rubem, nebo látky šedé, temně modré, červené, jež maji jemně kostkovaný rub.

Česaná příze „mille-car-reaux“, má droboučké čtverečkové vzorky ; měkká látka „melton“ zvaná, má jemné proužky; česaná příze „à pois“, má vzorky složené z tisíce teček; podobné byly již moderními na zimních flanelech na bluzy ; tyto pěkně oživují jednobarevnou základní půdu látky.


Původní zdroj historického článku:
Nové pařížské mody 1911, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. března 2019


Diskuze k článku „Jarní móda z Paříže“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.