Jakou otázku bychom nikdy neměli položit dítěti?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Libuše.
Pro výchově je nezbytné hodně s dítětem mluvit, přesto ale existuje otázka, na kterou bychom se ho nikdy ptát neměli. Článek z roku 1929 vám ji prozradí.


Nač se nemáme ptáti dítěte.

Máš radši tatínka, nebo maminku? Máš radši tetičku, nebo strýčka? S kým chceš jít raději na procházku? Poslouchej, Jendo, kdyby hořelo, koho bys nejdříve zachránil?

Proč klademe tyto otázky dítěti, které přece má mít a také většinou miluje stejně své rodiče a příbuzné? Proč má dítě uvažovat o tom, koho by mělo mít méně a koho více rádo? Proto, že jeho odpověď má lichotiti naší ješitnosti? A co neuspokojí-li nás svou odpovědí? Tetičce po zralé úvaze řekne, že více miluje strýčka? Jaká opovážlivost, že to dítě nedovede lichotit! Přece mu nosí tetička cukroví a má právo za to slyšet vyznání dětské lásky! Anebo je dítě tak „tupé” a nedovede se vůbec rozhodnout, koho by vlastně mělo mít radši, když už to musí být. Stojí a neodpovídá, máme je za bezcitné a málo příchylné a ztrácíme k němu sympatie.

Jak málo tedy rozumíme dítěti, když se takovým způsobem snažíme vetřít do jeho svědomí. Tam možná ještě nikdy nevzklíčily takové úvahy, koho mít více a koho méně rád. Ale žárlivý strýček si na něm vynucuje: „Máš mne radši než tatínka, viď? No, podej mi přece ruku a plácněme si na to přátelství!” a dítě neplácá, poněvadž nechce ublížit ani tatínkovi, ani mamince, ani tetičce tím, že by si pláclo se strýčkem na nějaké výlučné přátelství a strýček mu za to již nenosí jablíčka, když jej přece tak odmítl.

Stejně žárlivé bývají i matky na své dospělé syny a táží se nerozumně a bláhově: „Kdyby vypukl oheň, zachránil bys dříve mne, nebo nevěstu?” Je skutečně nemístné se synovi vtírat takto do svědomy, nemůžeť si o matce myslit jistě nic jiného, než že je pošetile žárlivá nebo chce, aby byla ukojena její ješitnost a v žádném případě tím synova láska a úcta k ní nevzroste.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Libuše.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. února 2018


Diskuze k článku „Jakou otázku bychom nikdy neměli položit dítěti?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.