Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jakou otázku bychom nikdy neměli položit dítěti?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Libuše.
Pro výchově je nezbytné hodně s dítětem mluvit, přesto ale existuje otázka, na kterou bychom se ho nikdy ptát neměli. Článek z roku 1929 vám ji prozradí.


Nač se nemáme ptáti dítěte.

Máš radši tatínka, nebo maminku? Máš radši tetičku, nebo strýčka? S kým chceš jít raději na procházku? Poslouchej, Jendo, kdyby hořelo, koho bys nejdříve zachránil?

Proč klademe tyto otázky dítěti, které přece má mít a také většinou miluje stejně své rodiče a příbuzné? Proč má dítě uvažovat o tom, koho by mělo mít méně a koho více rádo? Proto, že jeho odpověď má lichotiti naší ješitnosti? A co neuspokojí-li nás svou odpovědí? Tetičce po zralé úvaze řekne, že více miluje strýčka? Jaká opovážlivost, že to dítě nedovede lichotit! Přece mu nosí tetička cukroví a má právo za to slyšet vyznání dětské lásky! Anebo je dítě tak „tupé” a nedovede se vůbec rozhodnout, koho by vlastně mělo mít radši, když už to musí být. Stojí a neodpovídá, máme je za bezcitné a málo příchylné a ztrácíme k němu sympatie.

Jak málo tedy rozumíme dítěti, když se takovým způsobem snažíme vetřít do jeho svědomí. Tam možná ještě nikdy nevzklíčily takové úvahy, koho mít více a koho méně rád. Ale žárlivý strýček si na něm vynucuje: „Máš mne radši než tatínka, viď? No, podej mi přece ruku a plácněme si na to přátelství!” a dítě neplácá, poněvadž nechce ublížit ani tatínkovi, ani mamince, ani tetičce tím, že by si pláclo se strýčkem na nějaké výlučné přátelství a strýček mu za to již nenosí jablíčka, když jej přece tak odmítl.

Stejně žárlivé bývají i matky na své dospělé syny a táží se nerozumně a bláhově: „Kdyby vypukl oheň, zachránil bys dříve mne, nebo nevěstu?” Je skutečně nemístné se synovi vtírat takto do svědomy, nemůžeť si o matce myslit jistě nic jiného, než že je pošetile žárlivá nebo chce, aby byla ukojena její ješitnost a v žádném případě tím synova láska a úcta k ní nevzroste.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Libuše.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. února 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.